Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Wałcz
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XV/ 2012 z sesji Rady Gminy Wałcz odbytej w dniu 30 stycznia 2012 r.

Protokół nr XV/ 2012 

z sesji Rady Gminy Wałcz odbytej w dniu 30 stycznia 2012 r.

 

w godz. 15,oo – 17,3o w sali narad Urzędu Gminy w Wałczu przy ul. Dąbrowskiego 8.

Obrady prowadził Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Szałowiński.

W sesji udział wzięli :

- radni Rady Gminy - według załączonej listy obecności (załącznik nr 1 do niniejszego protokołu),

-Wójtowie Gminy oraz pracownicy Urzędu - według załączonej listy obecności (załącznik nr 2 do

niniejszego protokołu) ,

-radny Rady Powiatu – Jan Kaczanowicz.

 

Pkt.1.Sprawy organizacyjne :

a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum ,

Otwierając obrady Przewodniczący Rady Gminy przywitał wszystkich radnych , przedstawicieli gminy oraz zaproszonych gości.

Następnie stwierdził że na sali obecnych jest 14 radnych co stanowi quorum do prowadzenia prawomocnych obrad i podejmowania uchwał.

Nieobecna radna:

-Agnieszka Cybulska - radna przybyła na salę w trakcie trwania obrad.

b) przyjęcie porządku obrad ,

Przewodniczący Rady Gminy zaproponował wprowadzenie zmian do porządku obrad , który radni otrzymali wraz z zaproszeniami na sesję, poprzez dopisanie w punkcie 6 projektów następujących uchwał:

  1. w sprawie zmiany uchwały nr XIV/ 62/2011 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej gminy Wałcz na lata 2012-2015,

  2. w sprawie zmiany uchwały nr XIV/67/2011 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie powierzenia Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wałczu zadań dotyczących organizacji pracy z rodziną.

Przewodniczący obrad poinformował , że projekty w/w uchwał radni mają przed sobą na stołach. Następnie zapytał czy są jakieś inne uwagi lub wnioski do porządku obrad ?

Uwag ani wniosków nie zgłoszono .

 

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie porządek obrad wraz ze zgłoszonymi zmianami w następującym brzmieniu:

1.Sprawy organizacyjne :

a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

b) zatwierdzenie porządku obrad,

c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

2.Wnioski i zapytania radnych.

3.Omówienie inwestycji planowanych do realizacji w roku 2012.

4.Plan w zakresie remontów dróg gminnych na rok 2012.

5.Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami.

6.Głosowanie nad uchwałami :

  1. w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Wałcz z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok,

  1. w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wałczu,

  1. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2012-2016,

  2. w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wsparcia Rodziny i Opieki nad Dzieckiem w Gminie Wałcz na lata 2012-2016,

  3. w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2012,

  4. zmieniająca uchwałę nr XIV/68/2011 Rady Gminy Wałcz z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie ustalenia diet dla sołtysów,

  5. w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy na rok 2012,

  6. w sprawie zmiany uchwały nr XIV/62/2011 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie uchwalenia wieloletniej prognozy finansowej Gminy Wałcz na lata 2012-2015,

  7. w sprawie zmiany uchwały nr XIV/67/2011 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie powierzenia Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wałczu zadań dotyczących organizacji pracy z rodziną.

 

7. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, komunikaty.

8. Zakończenie sesji.

 

Porządek obrad został przyjęty jednogłośnie . Głosowało 14 radnych.

c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

Przewodniczący obrad stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji jest wyłożony do wglądu na sali i był przed sesją dostępny w biurze Rady Gminy. Zapytał czy są uwagi do treści protokołu. Uwag nie zgłoszono. Protokoł z XIV sesji Rady Gminy w Wałczu odbytej w dniu 29 grudnia br. został przyjęty jednogłośnie bez odczytywania. Głosowało 14 radnych.

Pkt. 2.Wnioski i zapytania radnych.

Radna Bogusława Wojdyła poruszyła sprawę drogi do miejscowości Lipie. W tej chwili jest mróz i dojazd jest w miarę dobry, ale w okresie jesiennym i wiosennym jest źle. Droga z Kłosowa do Lipia jest to droga powiatowa , ale już droga przez Laski Wałeckie jest drogą gminną. Na jednym odcinku jest ona w pewnych okresach nieprzejezdna i nawet terenowym samochodem nie można przejechać. W czasie gdy jest duże nasilenie wywozu drewna z lasu jest to duży mankament ponieważ samochody są przeładowane , a na zwracaną uwagę przewoźnicy pytają jak oni wreszcie to drzewo z lasu mają wywieźć. Niemniej te samochody niszczą nasze drogi i to bardzo mocno je niszczą.

Druga sprawa dotyczy mieszkania w Dębołęce po poczcie. Mieszkańcy pytają jak ta sprawa została załatwiona ponieważ Pani Danuta Pietrzyk już zagospodarowała to mieszkanie , a miało być ono wystawione na sprzedaż. Jak ta sprawa została zakończona ?

Trzecia sprawa dotyczy naprawy poboczy na drodze powiatowej Kolno-Rudki skrzyżowanie. Tu jest prośba aby Rada Gminy złożyła wniosek do Powiatu , ponieważ te pobocza są w opłakanym stanie. Generalnie stan dróg powiatowych jest naprawdę tragiczny , bo są spękania po bokach i obłamywania asfaltu . Z poboczy zaczęto już zbierać ten nadmiar ziemi , który wstrzymywał wodę i jest widoczna poprawa. Woda spłynęła do rowów i na poboczach nie tworzą się już rozlewiska , ale z kolei ujawniły się ubytki w masie asfaltowej drogach . Można powiedzieć, że tak jest od Lubna aż do drogi 163.

Ostatnia sprawa to prośba do Pana Wójta. Mija już rok kiedy Pan Jan Chaubiński robił dla Dębołęki pomiary dzwonnicy , ale dotychczas nie wydał opinii , a jeszcze jest sprawa dzwonnicy w Laskach Wałeckich . Ta dzwonnica ma tzw. „płaszcz” i trzeba zrobić inwentaryzację . Była Pani ze Szczecina i sprawa była dość pilna , a od jej wyjazdu minęło parę miesięcy i w dalszym ciągu nic się nie dzieje, więc jest prośba aby to jakoś przyśpieszyć , a przynajmniej zrobić tą pełną inwentaryzację pozostałości po tej dzwonnicy.

Radna Aldona Piaskowska zgłosiła wniosek nieformalny e sprawie podjęcia uchwały o inicjatywie lokalnej . Dodała, że wszystkim radnym rozdała materiały do zapoznania się. Byłoby to coś podobnego jak oferta dla organizacji pozarządowych, z tym że nie musi dotyczyć grup formalnych i organizacji zarejestrowanych . Mogą to być grupy nieformalne, koła gospodyń wiejskich czy rady parafialne , które nie są zarejestrowane. Pomysł polega na tym, żeby było to organizowane w cyklach dwa razy w roku i żeby to nie były takie duże pieniądze jakie gmina wydaje na organizacje sportowe. To może być 10 albo 20 tysięcy złotych w jednym cyklu i żeby to był punktowany konkurs ofert . W ten sposób można będzie zaktywizować nasze społeczeństwo i pokazać , że nie dostaną wszystkiego „na tacy” lecz muszą napisać wniosek i później go zrealizować. Na koniec radna powiedziała, że chciałaby aby na posiedzeniach komisji ten temat został przedyskutowany. Poprosiła też Wójta Gminy o zasięgnięcie opinii radcy prawnego .

Radna Sylwia Walczak poruszyła sprawę drogi bocznej koło bloków we wsi Brzezinki , która jest wyłożona płytami . Chodzi o to, że pomiędzy tymi płytami są bardzo głębokie wyrwy i można tam uszkodzić samochód.

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Florian Guzowski zgłosił trzy pytania:

1) Czy w gminie można by było powołać jakieś stowarzyszenie , które z udziałem gminy zajęłoby się

montażem solarnego ogrzewania ciepłej wody dla mieszkańców ? Takie stowarzyszenie działa

z powodzeniem w gminie Człuchów i można tam zasięgnąć informacji na jakich warunkach to

działa.

2) Co z planem zagospodarowania przestrzennego osiedla w Szwecji ? Wiemy, że Pan Wójt Janusz

Bartczak próbował skontaktować się z urbanistą prowadzącym tą sprawę , Panem

Radebergerem, ale jest on obecnie chory. Niemniej ze strony radnych i mieszkańców wsi daje

się odczuć pewne zniecierpliwienie i sprawę należałoby jakoś popchnąć do przodu.

3) Jak wiadomo jest reorganizacja sądownictwa w Polsce i sądy rejonowe są likwidowane. Stąd

pytanie czy Sąd Rejonowy w Wałczu pozostanie , czy tak jak WKU zostanie przeniesiony do

Szczecinka czy jak inne agendy, które z naszego powiatu umknęły ?

 

Pkt. 3. Omówienie inwestycji planowanych na rok 2012.

 

Zastępca Wójta Gminy Janusz Bartczak powiedział, że punkty 3 i 4 dzisiejszej sesji dotyczą inwestycji , a punkt 4 dotyczy inwestycji i remontów drogowych więc postara się oba te punkty omówić w jednej spójnej informacji (wypowiedź cytowana).

„ Z zadań inwestycyjnych, które mamy planowane na rok 2012 , to w układzie budżetowym zrobimy, żeby było Państwu łatwiej do prześledzenia. Zacznę od inwestycji wodnych, mianowicie planujemy sieć wodociągową w Zdbicach , to niewielki temat i mamy na to przeznaczone 50 tys. zł. Chcemy dozbroić działki letniskowe, które powstają w Zdbicach . Przypominam, że my sami mamy kilka ładnych hektarów terenów uzbrojonych w Zdbicach , natomiast tamto nie wzbudza zaufania . Natomiast przed samymi Zdbicami , jadąc od strony Szwecji, Agencja bardzo tanio sprzedała działki i w tej chwili mieszkańcy tych działek stoją przed problemem wody . Jesteśmy w stanie w głównych ciągach drogowych położyć wodociąg, niewielki temat – 50 tys. zł. , natomiast uzbroimy tamte tereny.

Drugim tematem , który już nam się ciągnie od 2 lat , jest sprawa hydroforni w Zdbicach. Hydrofornia jest zlokalizowana w piwnicy budynku wielorodzinnego , my z tego tytułu płacimy czynsz i w związku z tym pojawił się pomysł wyniesienia tej hydroforni i tutaj są dwie czy trzy koncepcje. Ostatnio bardzo ciekawą koncepcję zaproponował kolega Tadeusz Wenio i jeżeli technicznie okaże się ona do przeprowadzenia to z niej skorzystamy , mianowicie być może wrócimy do istniejącego ujęcia w okolicy skanseny bojowego w Zdbicach. To jest nasz teren, nasza działka, nie mamy problemu z zmianą z lasami , a sami Państwo wiecie, że te zamiany trwają latami. Tutaj moglibyśmy praktycznie „z marszu” to zrobić jeżeli okaże się , że ujęcie jest dobre.

Kolejne dwie inwestycje wodociągowe jest to sieć Popowo-Gostomia mam tutaj na myśli Czerwoną Kolonię , która jest zasilana z Gostomi. Druga to sieć wodociągowa Dobrogoszcz-Jarogniewie . Na jedną i drugą są w tej chwili wykonywane projekty i inwestycje powinny zostać przeprowadzone w tym roku.

Po inwestycji w Witankowie , stacja zasilania w wodę zasila w tej chwili Witankowo wieś , Witankowo kolonie, Chude , Czaplę i Wiesiółkę , czyli nagle robi nam się duża stacja uzdatniania wody i należy tą staję rozbudować. W związku z tym przygotowujemy, mamy już w zasadzie gotowy projekt, na rozbudowę stacji uzdatniania wody w Witankowie i takie inwestycje będą się pojawiały coraz częściej. Jeżeli jesteśmy włączeni w ten program likwidacji małych hydroforni to to co zostaje musi być naprawdę niezawodne, sprawne i trzeba będzie się liczyć z tym, że będzie to rozbudowywane. Tu przechodzę do kolejnej inwestycji jaką jest modernizacja hydroforni we wsiach Ługi Wałeckie, Kolno i Lubno. Są to trzy z większych hydroforni , które chcemy wyremontować w tym roku. Pan kierownik Tadeusz Wenio ma się zająć nadzorem nad tymi inwestycjami , bo to są przecież jego obiekty.

Musimy się przygotować również do rozbudowy systemu uzdatniania wody w Różewie . Różewo w tej chwili obsługuje Różewo i Chwiram i to jest prawie 2 tysiące osób . Do tego jest jeszcze ferma drobiu Kozie Głowy , która w tej chwili jest zasilana, a jak Państwo wiecie inwestor Pan Michalski planuje budowę kolejnej dużej fermy , a one potrzebują dużo wody. Nie wiemy czy on będzie chciał korzystać z naszej wody czy nie , ale na pewno będzie chciał korzystać jako z rezerwowego zbiornika na wypadek awarii.

Budowa nowych sieci wodociągowych – na to zabezpieczamy środki dla naszego referatu wodno-ściekowego, który musi rozpocząć już działania w kierunku wymiany zużytych wodociągów.

Niewielkie kwoty przeznaczamy na monitoring hydroforni . Na hydroforni Ługi Wałeckie i Lubno, jak wiecie Państwo , już od trzech lat wdrażamy system monitoringu , tak żeby można było zarządzać tymi naszymi przepompowniami i hydroforniami, żeby można było przewidywać awarie pewne rzeczy można odczytać , choćby z częstotliwości włączania się pomp. To wszystko Pan Tadeusz Wenio ma monitorowane i w tym roku monitoring będzie zrobiony w Ługach Wałeckich i w Lubnie.

Budowa dróg gminnych – tutaj są dwa zadania. Dwa miliony złotych już od 2 lat przeznaczmy na budowę dróg asfaltowych. To będzie przede wszystkim budowa drogi w Wałczu Drugim , gdzie już wystąpiliśmy do Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych o dofinansowanie i takie dofinansowanie dostaliśmy. Przygotowujemy również dokumentacje na takie tematy jak : Rutwica – teren wokół kościoła w kierunku do świetlicy wiejskiej , Ostrowiec – w kierunku nowo budowanego osiedla , Chwiram – centrum wsi , jak również Szwecja – droga do istniejącej oczyszczalni ścieków , ze względu na duży ruch ciężkich samochodów ta droga jest wybita i należy tą inwestycję tam przeprowadzić.

Oprócz tego 400 tys. zł. mamy na remonty dróg i ich utrzymanie , zarówno na utrzymanie zimowe, łatanie dziur jak i na wywóz materiału . Te pieniądze zostaną wbudowane w drogi , w ich remonty oraz w utrzymanie przystanków.

Na zagospodarowanie terenów turystycznych gminy Wałcz – mamy zaplanowaną kwotę 100 tys. zł. i tutaj chcę dodać, że rozpoczęła się duża dyskusja na temat Nakielna i na temat Bytynia. Mamy protesty ekologów i będziemy mieli jeszcze z tym sporo kłopotów , ale korzystając z tego, że parę lat temu zrobiliśmy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego , to w tej chwili ekolodzy niewiele tam mogą zrobić. Ponieważ mamy już ten miejscowy plan i mamy około 80 naszych działek to musimy zadbać o to żeby ten teren został zagospodarowany. Na pewno będziemy chcieli zacząć wytyczać w tej chwili drogi wewnętrzne , jak również zagospodarować ten teren turystycznie . Tą kwotę 100 tys. zł. przeznaczmy na to żeby ten teren stał się coraz bardziej atrakcyjny.

Modernizacja budynków komunalnych gminy Wałcz to jest temat , o którym Państwu mówimy , ale niewiele z tego widzicie. Po prostu musimy planować środki na bieżące remonty naszych budynków komunalnych i w tym roku przeznaczamy na to kwotę 250 tys. zł.

Wprowadzamy w budynku Urzędu Gminy i również na bazie w Kołatniku elektroniczny obieg dokumentów. Jest to instrument, który nam pozwoli usprawnić pracę i usprawnić kontrolę . Nie jest to zadanie łatwe i myślę, że około pół roku potrwa jego wdrażanie, ale mamy nadzieję, że w połowie roku gmina będzie już bazowała na elektronicznym obiegu dokumentów.

Szkoły – przebudowa budynku Szkoły Podstawowej w Dębołęce – chcemy żeby Szkoła Podstawowa w Dębołęce funkcjonowała w jednym budynku. Nie mówię tutaj o świetlicy , gdzie jest sala gimnastyczna. Chcemy wyjść z pomieszczeń lekcyjnych z budynku po prawej stronie i wszystko przebudować w budynek po lewej stronie i tam zmieścić dodatkowe klasy tak, żeby budynek po stronie prawej mógł być przeznaczony do sprzedaży. Modernizacja kotłowni w Szkole Podstawowej w Witankowie to jest niewielki temat , ale tam po prostu pękł piec i należało szybko zareagować. Szkoła Podstawowa w Gostomi – sala gimnastyczna , której historię Państwo znacie. Decyzja ostateczna jest taka , że sala gimnastyczna będzie budowana w budynku po prawej stronie jadąc od Wałcza, w tym budynku gdzie mieszczą się klasy starsze. Ostateczne ekspertyzy przesądziły o tej lokalizacji , czekamy w tej chwili na przeprojektowanie i jak tylko będzie gotowy projekt to ruszamy. Równolegle ruszamy z modernizacją budynku po lewej stronie na punkt przedszkolny.

Budowa bieżni przy Gimnazjum w Chwiramie – Pani Dyrektor powiedziała ostatnio , że Gimnazjum Chwiram jest na 3 miejscu jeśli chodzi o sport szkolny w województwie zachodniopomorskim. Tak wysoko nawet w historii powiatu wałeckiego, tak jak funkcjonowały szkoły miejskie, żadna szkoła tak wysoko w tym rankingu jeszcze nie była. Ponieważ powstają tam klasy sportowe jest konieczność budowy bieżni , zresztą podjęliśmy już to wyzwanie rok temu, ale ze względu na planowaną inwestycję kanalizacyjną pewne rzeczy tam trzeba będzie poprzenosić i tą bieżnię chcemy wybudować w tym roku.

Monitoring przepompowni ścieków na terenie gminy Wałcz – ta sama sytuacja co z wodą. Mamy wybrany jeden system , to co w tej chwili monitorujemy wpisuje się programem , który ma Pan kierownik i na bieżąco można śledzić pracę wszystkich urządzeń i zapobiegać awariom oraz reagować szybko w tym momencie kiedy awaria już nastąpi.

Duża inwestycja to budowa kolektora tłocznego Nakielno-Strączno-Chwiram-Wałcz , w tym roku na odcinku Chwiram-Wałcz. Jest to pierwszy etap naszego programu poprawy jakości jezior wałeckich. Tutaj chcę powiedzieć, że dwa tygodnie temu odbyła się konferencja naukowa z udziałem naukowców z Politechniki Koszalińskiej na temat stanu jakości jezior wałeckich i naukowcy zdiagnozowali nam problem i postawili jedną receptę , że w zasadzie jedyną szansą uratowania jezior wałeckich, przy obecnej wiedzy i technologii, jest odcięcie do nich dopływu ścieków. Oczywiście wszystkie metody rekultywacji wód , które są drogie i rozłożone w latach , mogą coś poprawić , ale szansę daje w tej chwili tylko i wyłącznie odcięcie dopływu ścieków. Na podstawie tej diagnozy możemy wystąpić do Nadnoteckiej Grupy Rybackiej o dofinansowanie tego tematu , bo wprost na kanalizację z grup rybackich nie można dostać dofinansowania , ale na utrzymanie czystości wód jak najbardziej. My mamy już tą diagnozę podpisaną przez Pana Profesora i z tym idziemy po dofinansowanie i jestem już po rozmowach więc w okolicy czerwca składamy wniosek o dofinansowanie i ruszamy z inwestycją. Modernizacja oczyszczalni ścieków w Wiesiółce – powiem Państwu tak, w tych małych oczyszczalniach jest rewolucja tak jak w komputerach, z roku na rok pojawiają się coraz to nowsze technologie i rozmawiamy w tej chwili z firmą, która zaproponowała nam bardzo tani projekt na rozwiązanie problemów i czekamy na ich pomysł.

Program zagospodarowania ścieków i osadów Gminy Wałcz – tutaj się jeszcze zastanowimy, być może nie wydamy na to 100 tys. zł. , bo w momencie kiedy zrobimy tą dużą część kanalizacyjną i doprowadzimy ścieki do Wałcza praktycznie problem osadów zniknie . Zostaną niewielkie oczyszczalnie plus ewentualnie Szwecja , ale być może niewielkie przeróbki pozwolą nam wykorzystać to co w tej chwili jest w Chwiramie i całości tych pieniędzy nie wydamy.

Budowa oświetlenia ulicznego – 200 tys. zł. mamy wytypowane punkty , ale sami Państwo wiecie jaka jest współpraca z energetyką . Wy jako radni swoje zadanie odrobiliście, natomiast naszą rolą będzie to zrealizować.

Dotacje do budowy indywidualnych oczyszczalni ścieków – 200 tys. zł. - tą formę utrzymujemy, bo ona się bardzo dobrze sprawdza. W tym roku całość środków została wykorzystana , a nawet zabrakło.

Modernizacja świetlic wiejskich – tutaj są dwie świetlice Golce i Chwiram . Golce wypadły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich , ale ponawiamy ten wniosek do Nadnoteckiej Grupy Rybackiej, bo są takie możliwości . Po wykonaniu inwestycji w Chwiramie należy zadbać o to, żeby w ślad za tym co zrobiono w środku , elewacja na zewnątrz też jakoś wyglądała.

Poprawa infrastruktury sportowej i rekreacyjnej na terenie gminy- zadanie dotyczy remontu boisk sportowych i budowy placów zabaw . Pierwszy etap grodzenia tych trzech boisk: Dzikowo, Różewo i Wiesiółka dobiega końca, natomiast w ramach tego programu będą jeszcze rekultywowane boiska w Wiesiółce i w Różewie , jak również wybudowanych będzie 8 nowych placów zabaw . To by było wszystko , jeżeli macie Państwo jakieś pytania to bardzo proszę”.

 

Wójt Gminy Piotr Świderski powiedział, że chce dodać , iż środki które gmina otrzymała z PROW-u za inwestycję Karsibór-Górnica i z Ministerstwa Sportu jako trzeci etap dofinansowania budowy sali gimnastycznej w Karsiborze, pójdą na zwiększenie wydatków inwestycyjnych. Planujemy między innymi zakup nowego autobusu 19-osobowego z dopłatą z PFRON-u dla Gimnazjum w Lubnie, ponieważ przymierzamy się do wycofania trzech najstarszych autobusów , które są bardzo energochłonne i mocno wyeksploatowane.

Pojawia się bardzo dużo chętnych do przekształcania działek rolnych w działki budowlane i na to musimy zabezpieczać środki .

Zwróciła się do nas trzecia firma jeżeli chodzi o budowę elektrowni wiatrowych na terenie północnym, firma Windbud i tutaj też zwiększamy środki na sprawy związane z przygotowywaniem dokumentacji . Musimy też planować środki na infrastrukturę do nowych działek budowlanych w Kołatniku. Rozbudowuje się też Przybkowo i Wałcz Drugi, przymierzają się też inne miejscowości i z perspektywy czasu musimy robić dokumentacje na przyłączenie rurociągów wodnych czy kolektorów tłocznych żeby mieszkańcy , którzy będą się budować mogli się przyłączyć . Sporo pieniędzy szykujemy na przygotowanie dokumentacji na zamianę działek z Lasami Państwowymi . Mamy 8 takich projektów i liczymy , że do końca czerwca cała dokumentacja będzie gotowa i będziemy mogli przystąpić do zamiany. Są to między innymi tereny w Nakielnie, Golcach , Szwecji, Iłowcu . Jest wiele takich tematów, które chcemy sfinalizować, ponieważ ciągnie się to już od wielu lat.

W tym roku zaplanowaliśmy budżet zrównoważony . Mamy inwestycje pierwszo- i drugoplanowe , ale ich realizacja zależy od tego jaki będzie rok . Widzimy jaka jest pogoda i nie wiemy jak to się skończy i jakie plony zbiorą rolnicy. Dlatego w trakcie roku będziemy obserwowali jakie są wpływy do budżetu i będziemy decydowali , które inwestycje idą , a które trzeba wstrzymać i przełożyć na rok następny. Generalnie na dzień dzisiejszy wielkim zaskoczeniem jest oświata, gdzie koszty rosną , a ilość dzieci spada. Reforma planowana odgórnie przez Państwo nie wychodzi , Pani Minister Szumila ogłosiła już , że w tym roku żadnej rewolucji z Kartą Nauczyciela nie będzie . Na dzień dzisiejszy musimy wypłacić tzw. 14-tą pensję, której nie planowaliśmy w kwocie ponad 60 tys. zł. ponieważ w grupie nauczycieli mianowanych i stażystów część nie uzyskała średniej krajowej, a w takim przypadku przepisy prawa nakazują wypłacenie wyrównania dla wszystkich nauczycieli z tej grupy. Takie nieprzewidziane sytuacje spowodują, że te szkoły w bieżącym roku będą dużo droższe. Dlatego ten rok będzie rokiem twórczej pracy w kierunku przekształcenia niektórych szkół w szkoły społeczne i połączenia pozostałych w zespoły szkół. Jeżeli tego nie zrobimy to, za 2-3 lata, przez te szkoły „popłyniemy”, a nie możemy do tego dopuścić. Czasem zastanawiamy się nad umorzeniem 100 czy 200 zł podatku , a tu , czy tego chcemy czy nie, 60 tys. zł. dla szkół musimy wypłacić najpóźniej do 2 lutego br. i nikt nas nie pyta czy mamy na to środki.

Jest jeszcze problem związany z drogami powiatowymi. Widzimy co się na nich dzieje , jesteśmy po wstępnych ustaleniach z Nadleśnictwem Wałcz i ze Starostwem, że w tym roku postaramy się chociaż w części przejąć drogi gruntowe , na których od wielu wielu lat Starostwo nic nie robi, a one są użytkowane przez naszych mieszkańców. Jednak będziemy się starali wyegzekwować to żeby przepusty przy przejmowanych drogach były naprawione i w pełni sprawne. Nie możemy sobie pozwolić na to, że przejmiemy drogi i sami będziemy musieli naprawiać te przepusty i ponosić dodatkowe koszty.

 

Radny Jan Kurowski zapytał na jakiej drodze , w którym miejscu w Chwiramie będzie robiony asfalt , bo przez Chwiram przebiega przecież droga powiatowa? Druga sprawa dotyczy budowy chodników przy drogach powiatowych. Gmina nie może dawać pieniędzy na te chodniki, choć była kiedyś mowa o partycypacji pół na pół . Niech się Starostwo wreszcie weźmie w garść i trochę tych chodników wybuduje. Na koniec odpowiadając na wniosek radnej Bogusławy Wojdyła poinformował, że z wniosków które wpływają od sołtysów Komisja Ochrony Środowiska (...) robi sprawozdanie . Być może w Lipiu ta droga jest taka jak mówi koleżanka , ale z tej miejscowości nie wpłynął żaden wniosek , ani w roku ubiegłym ani w bieżącym. Mimo to Komisja pojedzie w teren i zobaczy jak ta droga wygląda. Poprosił aby po sesji koleżanka radna pokazała na mapie, którą drogę trzeba naprawić. Natomiast jeżeli chodzi o Kolno to kiedy Komisja jeździła w teren ta droga była w trakcie naprawy, ale skoro jest wniosek to Komisja jeszcze raz tam pojedzie.

 

Wójt Gminy Piotr Świderski odpowiedział, że w Chwiramie jest niedługi około 100 m odcinek drogi gminnej między blokami , gdzie podłoże jest bardzo gliniaste i przy większych ulewach woda wyrywa grunt. To jest działka gminna i trzeba to zrobić.

Jeżeli chodzi o chodniki powiatowe to prawda jest taka, że Starostwo w tym roku nie planuje w swoim budżecie ani jednego metra kwadratowego chodnika w tzw. partnerstwie , bo nie ma na to środków. Wracając do dróg w Kolnie to trzeba powiedzieć, że tam było włożone wiele pracy i jest tylko jeden odcinek za Panem Wiciakiem gdzie jeździ potężny sprzęt i może trochę to niszczy. Pracownicy referatu Pana Tadeusza Wenio bardzo dużo tam się napracowali , ale kiedy przejdzie duży samochód a są ulewy, to nie da się tego utrzymać w należytym stanie. Tyle co zrobiono w roku ubiegłym dla tych kilkunastu mieszkańców Kolna to żadna inna wieś tyle nie dostała. Niestety niektórzy mieszkańcy gminy chcieliby żeby na wszystkich drogach były dywaniki asfaltowe, a to jest niemożliwe. Trzeba liczyć siły na zamiary i realnie patrzeć na istniejące możliwości.

Jeśli chodzi o Lipie to do tego momentu gdzie kończy się nasza droga ona jest w dobrym stanie , natomiast dalej jest odcinek leśny i my tam nie mamy prawa wstępu. Jest druga droga prowadząca do Lipia i jest to droga powiatowa , którą Starostwo stara się utrzymywać, ale to są wszystko drogi gruntowe, gdzie jeździ ciężki sprzęt i przy opadach deszczu trudno utrzymać je w dobrym stanie. Z drugiej strony nie można wydawać dziesiątek tysięcy złotych na drogi dla kilkunastu osób , które jeszcze nie są nasze , natomiast do tego odcinka , który należy do gminy nikt nie może mieć pretensji.

Radny Jan Uran powiedział, że Wójt mówił o podłączeniu Popowa do hydroforni w Gostomi , a w planach jest jeszcze podłączenie wsi Łąki , czy ta hydrofornia będzie w stanie obsłużyć te trzy miejscowości ?

Wójt Gminy Piotr Świderski odpowiedział, że po przeliczeniach okazuje się, że jest duża rezerwa wody w hydroforni w Gostomi. Co więcej Gostomię przymierzamy też pod dużą fermę na ponad 300 tys. sztuk drobiu, która ma powstać w Popowie. Bilans jaki mamy potwierdza , że jest to możliwe. Łąki mają tylko 100 mieszkańców i tej wody w zupełności wystarczy. Kierownik Tadeusz Wenio ma teraz za zadanie sprawdzenie stanu technicznego ujęć wodnych, przede wszystkich w tych strategicznych miejscach , a następnie trzeba będzie zrobić plan odbudowy tych wyeksploatowanych ujęć. Docelowo ma pozostać tylko 8 sprawnych hydroforni i będą one połączone takim systemem zbiorników wyrównawczych żeby mieć zapewnienie dostawy wody na wypadek awarii któregoś ujęcia.

Radny Rady Powiatu Jan Kaczanowicz odpowiadając na pytanie dotyczące likwidacji sądów powiedział, że nie ma zagrożeń dla wałeckiego sądu i ten sąd pozostaje. Starosta Wałecki rozmawiał osobiście z Ministrem Sprawiedliwości i ma zapewnienie, że nasz Sąd Wałecki nie zostanie zlikwidowany.

Wójt Gminy Piotr Świderski dodał, że Wałecki Sąd jest na liście Ministra Gowina jako sąd okręgowy i ma pod niego podlegać Sąd Drawski. Reforma polega na tym, że sądy zamiejscowe pozostaną tylko nie będą miały prezesów, a sędziowie z tych sądów będą bardziej wykorzystywani w sądach okręgowych w celu przyśpieszenia spraw , bo jest opinia że sędziowie z tych małych sądów są mało wykorzystywani z powodu niewielkiej ilości zakładanych spraw. Ta reorganizacja ma to zmienić.

 

Po wypowiedzi Wójta Gminy Przewodniczący obrad ogłosił 10 minut przerwy w obradach. Przerwa trwała od godz. 15,5o do godz. 16,oo.

Wznawiając obrady po przerwie Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że w punkcie 3 omówiony został punkt 4 i częściowo również punkt 5 więc teraz otwiera punkt 6 porządku obrad.

Pkt. 6. Głosowanie nad uchwałami :

1) projekt uchwały w sprawie uchwalenia rocznego programu współpracy Gminy Wałcz z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na 2012 rok,

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 70 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

2)projekt uchwały w sprawie nadania statutu Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wałczu,

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 71 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

3)projekt uchwały sprawie przyjęcia Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2012-2016,

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 72 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

4)projekt uchwały w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Wsparcia Rodziny i Opieki nad Dzieckiem w Gminie Wałcz na lata 2012-2016,

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 73 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

5)projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2012,

Skarbnik Gminy Siemko Sylwia poinformowała, że w uzupełnieniu tego co Wójt Gminy mówił wcześniej odnośnie doszacowania wydatków inwestycyjnych chce zwrócić uwagę radnych na źródło pochodzenia środków , które zwiększają budżet o łączną kwotę 3.663.743 zł. Otóż zakończona inwestycja - sieć wodociągowo-kanalizacyjna Górnica-Karsibór , której koszt zamknął się kwotą 4.172.779 zł. została dofinansowana z PROW-u w kwocie 2.874.243 zł. Te pieniądze w styczniu tego roku wpłynęły na rachunek bankowy gminy w związku z czym można je przeznaczyć na doszacowanie wcześniej zapisanych w planie inwestycyjnym zadań. Kolejna kwota otrzymana w tym roku to 789.500 zł , w poprzednich latach czyli w roku 201o i 2011 było po 100 tys. zł., a więc łącznie kwota 989.500 zł. stanowi dofinansowanie z Ministerstwa Sportu do budowy hali gimnastycznej w Karsiborze . Środki te wpłynęły również na rachunek bankowy w miesiącu styczniu br. Łącznie koszt inwestycji w Karsiborze zamknął się kwotą 4.888.346 zł. To są pieniądze po stronie dochodów.

Jeśli chodzi o wydatki to Pan Wójt już mówił w jakich kierunkach zostały do wydatków dołożone te pieniądze. Dodam tylko , że na te środki oczekiwaliśmy pod koniec tamtego roku , niestety one nie wpłynęły , w związku z czym byliśmy zmuszeni wstrzymać zapłatę podatku dochodowego i ZUS-ów w grudniu i przełożyć płatności tych należności do budżetu państwa, zgodnie z terminami do 5 stycznia i do 20 stycznia 2012r. W związku z tym te pieniądze należało wprowadzić do budżetu tego roku do wydatków. Te, które nie zostały wydane w tamtym roku z tej przyczyny, że czekaliśmy na te środki, plany poszły w nadwyżkę , natomiast w tym, roku należało te pieniądze doszacować do budżetów szkół.

Przy okazji powiem, że w związku z tym , iż te pieniądze, które wpłynęły na rachunek bankowy są przeznaczane na wydatki inwestycyjne musi się zmienić również uchwała o Wieloletnim Planie Finansowym Gminy Wałcz. Tam te pieniądze również zostały doszacowane do wydatków inwestycyjnych i dlatego zmieniamy uchwałę nr XIV/62/2011 z dnia 29 grudnia 2011r.

 

Pytań do projektu uchwały nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 74 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

6)projekt uchwały zmieniającej uchwałę nr XIV/68/2011 Rady Gminy Wałcz z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie ustalenia diet dla sołtysów,

 

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 75 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

7) projekt uchwały w sprawie przyjęcia planu pracy Rady Gminy na rok 2012,

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 76 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

8)projekt uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Wałcz na lata 2012-2015,

 

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 77 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

 

9)projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały nr XIV/67/2011 z dnia 29 grudnia 2011r. w sprawie powierzenia Gminnemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Wałczu zadań dotyczących organizacji pracy z rodziną,

 

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 14 radnych,

-za - 14 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XV/ 78 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

C.d. pkt.5.Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami.

Wójt Gminy powiedział, że zaniepokojony jest przedszkolami ponieważ radykalnie spada ilość rodziców, którzy chcą korzystać z 9-godzinnego przedszkola dla swoich dzieci. Ten rok szkolny jakoś zakończymy , ale chcielibyśmy wiedzieć i wspólnie z dyrektorami szkół musimy się zastanowić, które przedszkola docelowo utrzymywać jako 9-godzinne , a które jako 5-godzinne, bo to się wiąże z etatami. W przedszkolu 9-godzinnym potrzebny jest o 1 etat więcej, a dzisiaj jeden etat to jest minimum 50 tys. zł. Jeżeli tych przedszkoli jest cztery to dla 4 dodatkowych nauczycieli musi być zabezpieczona kwota 200 tys. zł. My rozwijamy to wszystko , ale odzewu od społeczeństwa nie ma, a przecież to nie są dla rodziców bardzo duże wydatki. My idziemy w koszty ale to nie daje efektu. Jeżeli w całym przedszkolu tylko 4-5 dzieci pozostanie na 9 godzin , to musimy się zastanowić czy dla tak małej grupy opłaca się zatrudniać dodatkowego nauczyciela.

*Drugi temat , nad którym się zastanawiamy to reorganizacja dowozów dzieci. Koszty tych dowozów idą niesamowicie w górę . Na naszym rynku jest dwóch monopolistów PKS i ZKM , którzy robią co chcą. Obok nich ofertę swoją składa WTP Pana Pawła Suskiego, ale jego ceny są wyższe niż tych dwóch przewoźników i on z nimi zawsze będzie przegrywał. Dlatego to oni zaczynają nam dyktować warunki, bo kiedy my chcemy żeby w autobusach byli opiekunowie wówczas straszą nas, że nie przystąpią do przetargu. My wówczas zmieniamy warunki , a oni z kolei podnoszą ceny. Padają też takie propozycje , nad którymi trzeba się zastanowić, a chodzi o to żeby zrezygnować z części kursów zamkniętych, co byłoby udogodnieniem dla mieszkańców wsi. Taki kurs otwarty, który dowozi dzieci ze szkoły np. do Brzezinek mógłby zabrać w powrotnej drodze ludzi do miasta.

Dziś przy kursach zamkniętych kierowca nie ma prawa zabierać innych pasażerów , natomiast przy kursach otwartych dla przewoźników będzie to bardziej opłacalne, a naszym mieszkańcom usprawni komunikację z miastem.

Ostatnio Spółka WTP zwróciła się do nas z wnioskiem o dofinansowanie w kwocie 1 tys. zł. miesięcznie nierentownej trasy Wałcz-Górnica-Świętosław-Laski informując, że w przeciwnym razie planuje zamknięcie tej trasy. Gdyby to się stało to nasze dzieci chodzące do szkół średnich w Wałczu nie miałby czym dojeżdżać. Dlatego wspólnie z Komisją Budżetu (…) ustaliliśmy, że gmina wygospodaruje na ten cel kwotę 800 zł. miesięcznie, a resztę niech dopłaci gmina Mirosławiec, bo ten kurs obsługuje też dwie ich miejscowości : Piecnik i Jabłonowo.

*Bardzo ważna jest sprawa ustawy „śmieciowej” . W miesiącu styczniu odbyło się kilka spotkań samorządowców poświęconych temu tematowi . Mamy wyrobiony swój pogląd i w najbliższym czasie będziemy musieli podjąć kilka ważnych decyzji. W tej chwili obsługuje nas Firma „Altvater” z Piły, która wywozi śmieci na wysypisko znajdujące się w Kłodzie. Jeżeli miasto Piła wspólnie z gminami z województwa wielkopolskiego utworzą związek gmin, który zajmie się kompleksowo śmieciami to my , pomimo że jesteśmy w województwie zachodniopomorskim, będziemy się starali też przystąpić do tego związku, po to żeby mieć otwartą drogę do prawidłowego obsługiwania nas przez Spółkę „Altvater” . Nie wiadomo tylko czy oni ta firma wygra przetarg. Nie wiadomo czy tą naszą instalacją regionalną stanie się Mirosławiec, bo chcąc być tą instalacją trzeba mieć aglomerację liczącą 120 tysięcy mieszkańców, a na to się nie zanosi. Natomiast miasto Piła wspólnie z Firmą „Altvater” kompleksowo przez kompostownie odpadów , jak i przez nową linię technologiczną prawidłowo zagospodarowuje te śmieci i chcielibyśmy żeby naszą gminę obsługiwała nadal. Musimy sobie uświadomić, że my terytorialnie jesteśmy bardzo rozległą gminą i nie jesteśmy atrakcyjnym klientem dla tych firm , które mają nas obsługiwać. Na tak rozległym terenie trzeba robić dużo kilometrów , a śmieci wcale tak dużo nie ma . Bardziej atrakcyjne pod tym względem są miasta , gdzie tych śmieci na stosunkowo małym obszarze jest bardzo dużo.

*Na dzień dzisiejszy naszym przewodnim tematem są szkoły i ich reorganizacja. Będziemy na te tematy z Państwem rozmawiać i dążyć do jakiegoś prawidłowego ustawienia tych zagadnień związanych z funkcjonowaniem naszej oświaty. Będziemy musieli wspólnie wybrać taki wariant, który spowoduje, że jakość nauczania nie spadnie , ale koszty utrzymania szkół się obniżą. Dziś jeśli nie zmniejszymy kosztów to przez szkoły możemy „popłynąć” , zresztą wszystkie samorządy na terenie całego kraju mają z tym problem . Najgorsze jest to , że Rząd RP nie robi żadnych reorganizacji. W 2011 roku urlopy na podratowanie zdrowia wzrosły w Polsce o 100 % i jeżeli w 2010r. gminy wydały na to 300 mln. zł. to w roku 2011 już 600 mln. zł. i są szacunki , że w tym roku kwota ta może przekroczyć 1 miliard złotych. Urlop zdrowotny jest to dla pedagogów doskonały sposób na przeczekanie niżu demograficznego , ale Rząd nie widzi problemów gmin i na temat Karty Nauczyciela nic się nie mówi.

*Jest problem z energetyką i oświetleniem ulicznym i dzisiaj też chcemy z tym zrobić jakiś porządek . Musimy zweryfikować nasze zapotrzebowanie na energię elektryczną i to jak pracują lampy na terenie gminy, bo mamy wiele sygnałów o różnych nieprawidłowościach. Tym tematem zajmiemy się lada dzień.

*Cały czas są też problemy z substancją mieszkaniową. Chcieliśmy ostro wziąć się za eksmisje dłużników, ale ze względu na panujące mrozy temat musimy odłożyć na termin późniejszy. Niemniej prędzej czy później dłużnicy będą musieli przenieść się na mieszkania mniejsze , a według przepisów prawa minimalna powierzchnia przypadająca na 1 osobę wynosi 5 m2 . Koszty remontów tych mieszkań są wysokie i dlatego ludzie muszą płacić czynsz najmu, a nie tylko oczekiwać, że gmina wszystko im zrobi na swój koszt.

 

Informacja Wójta Gminy została przyjęta bez uwag.

Pkt.7. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, komunikaty.

Wójt Gminy odpowiadając na pytanie dotyczące pomieszczenia po poczcie w Dębołęce powiedział, że Pani Pietrzyk już wykorzystała wszystkie możliwości i na pewno nie weźmie tego mieszkania za przysłowiową złotówkę. Jedno mieszkanie ta Pani już od gminy kupiła na preferencyjnych warunkach. Teraz jeżeli chce sobie powiększyć mieszkanie o ten lokal po poczcie, to już nie ma takiego przywileju, że kupi to z ulgami. Jeżeli nie zgodzi się na nasze warunki to inaczej zagospodarujemy ten budynek, być może zrobimy jakąś dobudówkę i wtedy kogoś tam zakwaterujemy. My jesteśmy skłonni Pani Pietrzyk to odsprzedać ale na zdrowych zasadach, natomiast jeżeli się nie zgodzi to niebawem będzie miała sąsiada. Już prawie od 3 lat trwają rozmowy i nie możemy dojść do porozumienia.

Na zakończenie Wójt Gminy powiedział, że przyszła pora aby przeanalizować koszty wydobycia wody i oczyszczania ścieków i zastanowić się nad podwyższeniem cen tych usług . Jak wiadomo wszystko idzie w górę , tak więc i koszty ponoszone na te usługi też wzrastają więc trzeba urealnić opłaty pobierane od mieszkańców gminy. To jest poważny problem i duża trudność żeby to wszystko opanować i ograniczyć do minimum ponoszone straty w sprzedaży wody. Niestety mieszkańcy gminy mają duże roszczenia do gminy , ale jeśli chodzi o płatności to gmina jest na samym końcu. Najpierw płacą zobowiązania do banków , należności za energię elektryczną oraz inne opłaty , a gmina może poczekać. Natomiast gmina funkcjonuje głównie na wpływach z podatków i opłat i jeżeli ma się rozwijać i prawidłowo funkcjonować to musi mieć na to środki. My nie mamy ropy , którą można sprzedać, dlatego opłaty pobierane za wodę i ścieki musimy gromadzić gdzieś na koncie żeby było na odtwarzanie sieci, bo tego się nie da w nieskończoność eksploatować bez remontów. Wodociągi w powiecie wałeckim budowano 40 lat temu i teraz to wszystko trzeba odbudowywać, a środki unijne już się kończą. Obserwujemy też ile na naszych osiedlach wody deszczowej wpada do naszych kanalizacji , a później ta woda ma płynąć z Karsiboru czy z Kłębowca do Wałcza i my płacimy za nią tak jak za ścieki. Na to żeby to dopchać do Wałcza przy pomocy przepompowni też trzeba zużyć pewną ilość prądu. Dzisiaj musimy tutaj podejmować racjonalne decyzje , bo za darmo nam nikt dziś nic nie da, a dochody musimy sobie wypracować sami. W ubiegłym tym roku na samą pomoc społeczną wydaliśmy ponad 7 mln. zł. Subwencje są coraz mniejsze , a wszystko zmierza do tego aby gminy osiągały dochody własne w wysokości 60 % , a reszta to będą subwencje. Musimy zatem wyważyć ile podnieść ceny żeby nie obciążyć zbyt mocno mieszkańców , ale nie możemy stać w miejscu , bo kiedyś przyjdzie nam podnieść te ceny o 200 % i kto to wtedy zaakceptuje ? Nasze patrzenie musi być zatem perspektywiczne i rozważne.

 

Kierownik referatu ds. gospodarki wodno-ściekowej Tadeusz Wenio powiedział, że aktualnie finalizuje rozliczenie budynków wielolokalowych ze zużycia wody. Odbyło się już pierwsze zebranie we wsi Chwiram z mieszkańcami bloków. Mamy umowy na dostawę wody z właścicielami wszystkich lokali w tych budynkach i staramy się rzetelnie rozliczać pobraną przez lokatorów wodę. Niestety rozbieżności występują i w niektórych wypadkach są one dość znaczne. Nie jesteśmy w stanie ograniczyć pewnych działań ludzi do manipulowania urządzeniami pomiarowymi , czy do nielegalnego pobierania wody z ukrytych ujęć i dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ujawnienie zużycia wody i obciążenie różnicami wszystkich lokatorów solidarnie. Mieszkańcy są żywo zainteresowani korygowaniem tych różnic. Były głosy , że chcą sobie zamontować dodatkowe wodomierze na własny koszt na każdym pionie oddzielnie, po to żeby dojść , w której klatce występują największe straty. W chwili obecnej referat wodno-ściekowy działa na dwóch aktach prawnych: ustawie o zbiorowym zaopatrzeniu mieszkańców w wodę oraz regulaminie dostawy wody i odbioru ścieków zatwierdzonym przez Radę Gminy. Obecnie przymierzamy się do wprowadzenia zmian w tym regulaminie , które między innymi będą regulowały te zależności między gminą i wspólnotami mieszkaniowymi. Te zebrania mają na celu uzmysłowienie ludziom, że w budynkach wielorodzinnych nawet jak nie ma spółdzielni czy zarejestrowanej wspólnoty to z mocy prawa lokatorzy tworzą wspólnotę . Chcemy na tych zebraniach rozmawiać z ludźmi na temat tego jak oni widzą rozwiązanie problemu ubytków wody na poszczególnych budynkach. Liczymy także na udział Państwa radnych w tych spotkaniach.

Druga sprawa dotyczy wysokości opłat za wodę i ścieki. Taryfy te są zatwierdzane przez Radę Gminy na każdy rok kalendarzowy . W związku z tym , że nastąpił wzrost energii , paliwa , cen materiałów i urządzeń nasza propozycja jest taka aby podwyższyć taryfy na rok 2012. Dla przykładu miasto Wałcz zastosowało podwyżkę cen na wodę o 0,58 zł netto i za ścieki 1,00 zł netto za 1 m3. My proponujemy zastosowanie połowy tych wartości czyli na wodę o 0,30 zł i na ścieki o 0,50 zł netto za 1 m3.

Odpowiadając jeszcze radnej Pani Sylwii Walczak na temat drogi w Brzezinkach Kierownik poinformował, że w miesiącu grudniu ubytki w tej drodze były zasypane, ale woda, która spływa ciągle podmywa tą drogę . W związku z tym jest już decyzja Wójta Gminy , aby wykonać tam uzupełnienie stałe i będzie to zrobione wiosną przy wykorzystaniu płyt ażurowych , żeby już do tego tematu nie wracać.

 

Zastępca Wójta Gminy stwierdził, że na część zgłoszonych pytań odpowiedzi już zostały udzielone, więc postara się odpowiedzieć na pozostałe . Odpowiadając Pani radnej z Dębołęki poinformował, że umowa cywilna została podpisana pomiędzy projektantem Panem Janem Chłubińskim a Panem Andrzejem Trojanowskim reprezentantem wsi Dębołęka. Dodał, że osobiście włączył się w te negocjacje , ale ponieważ był nieobecny przez dwa tygodnie , więc nie wie na jakim etapie w tej chwili jest realizacja tej umowy .

Jeżeli chodzi o Laski to Pan Chałubiński tego nie zrobi i chcemy zwrócić się do innego projektanta, do Pana Henryka Samosionka , żeby wykonał nam pełną inwentaryzację dzwonnicy w Laskach .

Temat zasygnalizowany przez Panią Aldonę Piaskowską o uruchomieniu programu inicjatywy lokalnej przekażemy do zaopiniowania radcy prawnemu.

Założenie Stowarzyszenia do budowy ogrzewania solarnego – taka inicjatywa była realizowana w województwie pomorskim. Tam kilka gmin założyło stowarzyszenia , ale oni mieli możliwość sięgnięcia po środki dofinansowania do ogrzewania solarnego z Wojewódzkiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Nawiązaliśmy kontakt z gminą Przechlewo , gdzie potwierdzili nam, że rzeczywiście w WRPO mieli zapisane środki na takie wsparcie , natomiast w naszym RPO nie ma czegoś takiego. Dlatego nam wypada tylko czekać i ufać , że może w następnym okresie programowania takie zadanie się pojawi i będziemy mogli z tego skorzystać, co jakby nie ogranicza Państwu dostępu do dopłat z Banku Ochrony Środowiska w wysokości 45 %. Jednak tam są określone warunki i żeby dostać te 45 %, trzeba wziąć kredyt na całość kwoty i ponieść koszty obsługi tego kredytu tak, że w efekcie ta pomoc staje się mało atrakcyjna.

Plan zagospodarowania wsi Szwecja – mamy już z Ministerstwa zgodę na wylesienie i w tej chwili po chorobie urbanista Pan Radeberg przystąpi do pracy i pod koniec wiosny nastąpi wyłożenie planu do publicznego wglądu. Nie wiemy natomiast jak długo potrwa procedura rozpatrywania uwag i opinii do planu, bo nie wiemy ile ich będzie .

 

Wójt Gminy powiedział, że do końca tego tygodnia będą przyjmowane zgłoszenia na wymianę azbestu. Natomiast zgłoszenia złożone po tym terminie będą już zapisywane na rok następny.

 

Radna Agnieszka Cybulska powiedziała, że na posiedzeniu Komisji Oświaty (…) padło zapytanie dotyczące ogrodzenia boiska w Brzezinkach. Na posiedzeniu wyjazdowym latem Komisja stwierdziła, że jest ono zniszczone , a teraz mamy sygnały , że to ogrodzenie zostało całkowicie zdjęte. W związku z tym mam pytanie jakie są dalsze plany w tym temacie ?

 

Wójt Gminy odpowiedział, że to ogrodzenie zostało tak zdewastowane , że trzeba było je rozebrać żeby jakieś dziecko się tam nie pokaleczyło. Na wiosnę postaramy się jakoś to inaczej zrobić, ale jeżeli jeszcze raz zostanie to zniszczone to więcej już ogrodzenia robić nie będziemy.

 

Przewodniczący Rady Gminy nawiązując do tematu przedszkoli powiedział, że nie będzie przedszkola dla 5 dzieci , ale nieraz i tak trzeba. Nie jesteśmy bogatą gminą, ale jest to robione dla społeczeństwa.

 

Wójt Gminy odpowiedział, że dla 5 dzieci przedszkola nie opłaci się trzymać i w takich wypadkach będzie negocjował z miastem żeby te dzieci oddać do Wałcza i to wyjdzie dużo taniej. Jeżeli było 20-30 dzieci to był argument żeby zrobić przedszkole , ale dla małej grupy to jest całkowicie nieopłacalne. Jeżeli w małych szkołach średnio na jednego nauczyciela przypada 4 dzieci to dochodzimy do parodii, a do tego, zgodnie z przepisami, w przedszkolu musi być zatrudniony nie tylko nauczyciel, ale również osoba do pomocy.

 

Radna Aldona Piaskowska poinformowała, że otrzymała pismo z RDOŚ na temat drogi nr 163 i znów okazuje się , że jakiś klub przyrodników napisał odwołanie od decyzji . Dlatego ma prośbę aby ktoś z urzędników pomógł jej napisać pismo w imieniu Rady Gminy.

 

Wójt Gminy powiedział, że po ostatnich rozmowach z Panem Posłem oraz przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego mamy wstępną informację, że droga Czaplinek-Kołobrzeg została wyłączona z modernizacji z planu 2007-2013. Dlatego uważam, że trzeba zaprosić naszego radnego wojewódzkiego Pana Andrzeja Subocza , który jest radnym już ponad rok ale jeszcze nigdy nie był na naszej sesji i zapytać go konkretnie czy ta droga jest w planie do modernizacji i kiedy będzie robiona.

 

Radna Aldona Piaskowska zgłosiła, że we wsi Kłębowiec jeden z mieszkańców kupił pasek ziemi przy moście i przywozi tam jakiś gruz , choć twierdzi, że to ktoś mu przywozi ten gruz i on nie wie kto. Jedna nie o to chodzi, chodzi o to, dlaczego ten Pan ciężkim sprzętem wjeżdża na teren zabytkowego parku ? W tej chwili cała murawa między drzewami jest zawalona gliną i mocno zniszczona. Tak nie może być i prosimy o interwencję.

 

Wójt Gminy powiedział, że ten Pan kupił działkę od Starostwa w drodze przetargu , ale nigdy tam nic nie wybuduje. Rzeczywiście twierdzi on, że nie wie kto wywozi ten gruz i podejrzewa kolejarzy, którzy modernizowali drogę. Jednak tą sprawę powinien załatwić Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Mieszkańcy wsi też mogą w tej sprawie napisać pismo do gminy , wyślemy tam Straż Gminną na interwencję. To jest nasz teren , a ten Pan z nami nie uzgadniał, że chce tam parkować samochody. Zrobimy z tym porządek.

Na koniec Wójt poinformował o spotkaniu w sprawie strefy ochronnej jeziora Wielki Bytyń , na którym zgłoszone zostały uwagi i protesty w sprawie niektórych zapisów w opracowywanych planach strefy ochronnej. Dodał, że na spotkaniu wytworzył się dobry klimat i są szanse na to, że uwagi gminy zostaną uwzględnione. W otulinie rezerwatu muszą być pewne rygory , ale może uda się niektóre zaostrzenia złagodzić. Zapewnił , że radni będą na bieżąco informowani o dalszym przebiegu negocjacji w tej sprawie.

 

Na tym punkt 7 sesji został zakończony.

Pkt.8.Zakończenie obrad sesji.

Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany. Podziękował wszystkim za przybycie i zamknął XV sesję Rady Gminy w Wałczu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Rafał Falkowski 25-03-2012 19:20:34
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Rafał Falkowski 30-01-2012
Ostatnia aktualizacja: Rafał Falkowski 25-03-2012 19:27:42