Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Wałcz
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół nr XX/2012 z sesji Rady Gminy Wałcz odbytej w dniu 27 czerwca 2012 r.

 

Protokół nr XX/ 2012

z sesji Rady Gminy Wałcz odbytej w dniu 27 czerwca 2012 r.

w sali narad Urzędu Gminy w Wałczu przy ul. Dąbrowskiego 8.

 

 

Obrady prowadził Przewodniczący Rady Gminy Dariusz Szałowiński.

Obrady trwały w godz. 15,oo – 17,5o .

W sesji udział wzięli :

- radni Rady Gminy - według załączonej listy obecności (załącznik nr 1 do niniejszego protokołu),

-Wójtowie Gminy oraz pracownicy Urzędu - według załączonej listy obecności (załącznik nr 2 do

niniejszego protokołu) ,

-Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Wałczu –Tomasz Rzemykowski,

-radny Rady Powiatu – Jan Kaczanowicz.

 

Pkt.1.Sprawy organizacyjne :

a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum ,

 

Otwierając obrady Przewodniczący Rady Gminy przywitał wszystkich radnych , przedstawicieli gminy oraz zaproszonych gości. Stwierdził że na sali obecnych jest 14 radnych co stanowi quorum do prowadzenia prawomocnych obrad i podejmowania uchwał.

Nieobecny radny - Florian Guzowski (radny przybył na salę w trakcie obrad).

Następnie Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że korzystając z obecności gościa Dyrektora ZDP Pana Tomasza Rzemykowskiego proponuje aby , jeszcze przed rozpoczęciem właściwych obrad, poświęcić kilka minut na omówienie stanu dróg powiatowych.

Propozycja Przewodniczącego została przyjęta przez aklamację.

Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Tomasz Rzemykowski (wypowiedź cytowana).

Dzień dobry Państwu. Myślę, że moje odpowiedzi uprzedzą pewnie niektóre pytania. Jesteśmy generalnie po wykonaniu remontów cząstkowych czyli ubytków , ale niestety trochę nam umknęło i ja potem odpowiem dlaczego to umknęło. Niestety umknęła nam droga z Kłębowca na Rudnicę , ale ja myślę, że to będzie zrobione . Z jakichś tam względów wykonawca o tym zapomniał. Jesteśmy po wykonaniu czerech powierzchniówek na terenie gminy , jest to : Dobino, Różewo do granicy powiatu, Karsibór-Kłębowiec oraz w Rudkach . Pozostaje nam do wykonania w miejscowości Golce na zakręcie w dół , tam w ogóle jest siedlisko dziur , ale jest problem też z wodą i w miesiącu lipcu planujemy zrobić najpierw odwodnienie tego zakrętu, a w dalszej kolejności w sierpniu położenie na niewielkiej powierzchni nakładki . Chcieliśmy to zrobić wcześniej ale niestety oferta jedynego wykonawcy, który jest na naszym terenie, była druzgocąca finansowo, dlatego na razie nie będziemy tego robić . Będziemy czekać na wykonawcę ulicy Piłsudskiego w Wałczu, ewentualnie na wykonawcę drogi wojewódzkiej z ulicy Kołobrzeskiej do Golc i może ta oferta będzie bardziej satysfakcjonująca . W Golcach chcemy zrobić dwa odcinki masą bitumiczną to jest właśnie ten zakręt oraz drugą stronę na skrzyżowaniu Golce w kierunku na Karsibór, bo tam też jest taka niewielka powierzchnia, ale chcemy tam też dać masę bitumiczną. Chcemy też masą zrobić, albo na gorąco, albo poprzez walcowanie tego łącznika w Kłębowcu , bo tam jest też siedlisko dziur. Chcieliśmy to zrobić patcherem czy remonterem ale odeszliśmy od tego , bo nie dałoby to rezultatu na przyszłość. Czeka nas jeszcze ścinka poboczy na terenie gminy na drodze Dębołęka do nawierzchni betonowej, mamy to przynajmniej w planie, zobaczymy jak to się uda. No i to jest wszystko co na terenie gminy z tych środków, które posiadamy możemy zrobić. Teraz odpowiem na Państwa pytania”.

Na salę wszedł radny Florian Guzowski . Stan radnych 15.

Radna Aldona Piaskowska powiedziała, że w czasie wypowiedzi Pana Dyrektora Rzemykowskiego pozwoliła sobie wyświetlić krótki film , który przedstawia stan drogi powiatowej w Kłębowcu i prosi aby radni zechcieli go obejrzeć. Pan dyrektor mówi, że ta droga nie była robiona, ale 2-3 tygodnie temu było tam kilku panów i niektóre dziury zalepili , więc ludzie uważają, że ta droga była już remontowana. Jednak jak ona wygląda wystarczy popatrzeć na film. Jeżeli zaś Pan Dyrektor twierdzi , że ona nie była remontowana to ja takie oświadczenie przyjmuję i cieszę się , bo jest nadzieja , że jednak będzie zrobiona. Dużo dziur, jak widać na filmie, jest na przystanku MKS-u , nie mówiąc już o tym odcinku w stronę Rudnicy . Jest tam strasznie i można przejechać tylko jednym pasem jezdni. Wielokrotnie zgłaszałam to do radnych powiatowych , wysyłam też pisma do Starostwa i do Wójta Gminy z prośbą o interwencję . Wystarczy się tam przejechać , a to nie jest wcale daleko , żeby to wszystko zobaczyć. Mówię o tym na każdej sesji , a dziś pokazując ten film chcę żebyście Państwo sami zobaczyli jak to wygląda. Czy ja mogą liczyć na to, że ta droga będzie jakoś zrobiona ?

Dyrektor Tomasz Rzemykowski powtórzył, że ta droga nie była remontowana . Ona jest w wykazie wykonawcy , ale wykonawca z jakichś tam swoich powodów akurat o tej drodze zapomniał. Droga do Rudnicy na pewno będzie remontowana. Te dziury o czym mówiła pani radna robili nasi pracownicy awaryjnie , ale łatali tylko te największe dziury po to żeby, zanim wejdzie wykonawca, jakoś można było przejechać i nie urwać koła. Natomiast ten łącznik pokazany na filmie nie będzie robiony , bo nie chcemy go robić remonterem , bo to nie odniesie skutku . Poczekamy i chcemy go zrobić masą na gorąco , to będzie trochę droższe , ale efekt będzie na pewno lepszy. Niestety nie będzie to w przeciągu miesiąca więc trzeba się uzbroić w cierpliwość , bo nie można pieniędzy wydawać w coś co nie zda egzaminu.

Radny Jan Kurowski powiedział, że chciałby zwrócić uwagę Panu Przewodniczącemu Rady Gminy , że w programie porządku obrad nie ma punktu , że będzie spotkanie z Panem Dyrektorem Rzemykowskim , natomiast rzeczywiście potrzeb na terenie gminy mamy bardzo dużo chociażby to co tutaj przedstawiła koleżanka Aldona . Oprócz tego chciałbym powiedzieć, że mniej więcej tak samo jest w miejscowości Dębołęka i tam Pan Dyrektor też powinien zwrócić uwagę na stan tych dróg. Ja często też prosiłem o wyrównanie pobocza pomiędzy Różewem a drogą krajową w kierunku Popowa , bo tam są takie dziury , że można urwać miskę , żeby tam zrobić chociaż cokolwiek. Można tu mówić dużo więcej ale wiemy jakimi finansami dysponuje Powiat.

Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że dopiero w dniu dzisiejszym na godzinę przed sesją dowiedział się o tym, że uda się Pana Dyrektora Rzemykowskiego zaprosić na sesję i dlatego tego punktu nie było w programie obrad. Dlatego zaproponował na początku sesji aby temat dróg powiatowych omówić poza porządkiem obrad na co radni wyrazili zgodę.

Dyrektor Tomasz Rzemykowski powiedział, że ma taką prośbę aby wszystkie większe ubytki natychmiast zgłaszać do biura Zarządu . Nasza ekipa jeździ po terenie , ale nie zawsze jest na tej drodze gdzie akurat pojawiła się jakaś duża dziura , więc takie sygnały z terenu mogą usprawnić nasze działania , bo takie duże ubytki naprawiamy awaryjnie w trybie pilnym. Co do poboczy to w tym roku planujemy zrobić czyli zasypać to zaniżenie na drodze Różewo-Chwiram . To mamy w planie i jesteśmy na etapie zamówienia materiału czyli tłucznia i w miesiącu sierpniu to powinno być załatwione.

 

Radny Tadeusz Biernat powiedział, że na zakręcie z Różewa na Przybkowo na jezdni jest wybrzuszenie i jest ono takie duże, że można poważnie uszkodzić samochód . Natomiast w kierunku na Gostomię u Pana Kaczorowskiego jest przerwany przepust i choć od 3 lat to zgłasza do dziś nic nie zrobiono, a tam może wpaść dziecko i się utopić. Z kolei koło Pana Golsztaina w pasie drogowym jest studzienka i przejeżdżające samochody uszkodziły pokrywę. Tą studzienkę należałoby przenieść poza pas drogowy , bo przy większych ulewach woda płynie całą szerokością jezdni. Na drodze w kierunku Skrzatusza rosną lipy , które są chore . Dziury w pniach są takie , że można włożyć głowę , a dzieci się tam bawią i może dojść do nieszczęścia. Te drzewa trzeba usunąć. Na tej drodze trzeba też wykosić pobocza , bo widoczność jest mocno ograniczona, a droga jest tak wąska , że dwóm samochodom trudno się minąć.

 

Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że takich zgłoszeń będzie na pewno więcej więc proponuje żeby zebrać to w jedno pismo i przekazać na ręce Pana Dyrektora .

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski powiedział, że pochyli się nad tymi problemami, bo o niektórych sprawach słyszy po raz pierwszy . Co do odrostów na poboczach dróg to w tym roku ruszyła akcja ich usuwania i na razie prace rozpoczęły się przy tych głównych szlakach . Będziemy to robić sukcesywnie więc trzeba trochę poczekać. Natomiast czy zdążymy prześwietlić wszystkie drogi trudno w tej chwili powiedzieć.

 

Radny Jan Uran zapytał o drogę z Gostomi na Ługi Wałeckie. Ta droga była poprawiana, ale są tam takie nieduże odcinki po 100 metrów, na których praktycznie należałoby położyć nową nawierzchnię na gorąco na całej szerokości , bo łatanie gdzie jest jedna dziura przy drogiej nic nie da. Podobnie jest na drodze powiatowej w Strącznie w kierunku cmentarza , która jest w bardzo złym stanie i są duże dziury.

 

Radny Robert Gąsiorowski powiedział, że w Strącznie w miejscu gdzie droga powiatowa łączy się z drogą krajową jest studzienka deszczowa, która jest zapchana od kilku lat i kiedy są opady deszczu tworzą się kałuże. Zarząd Dróg Krajowych do tej studzienki się nie przyznaje , bo ona jest niby w drodze powiatowej, dlatego trzeba tam pojechać i ustalić czyje jest to urządzenie i kto powinien je wyczyścić żeby to funkcjonowało.

 

Radna Bogusława Wojdyła zwróciła uwagę , że krawędzie dróg w kierunku Dębołęki się wyłamują , a pobocze jest mocno zaniżone i droga robi się coraz węższa. Dlatego jest prośba żeby planowo gdzieś to ująć. Druga sprawa dotyczy Górnicy , na drodze gdzie ludzie przechodzą do sklepu jest bardzo wąsko i chodzi o zrobienie lepszego pobocza na wysokości sklepu . Tam jest ten problem od wielu lat i stwarza niebezpieczeństwo dla przechodzących tamtędy ludzi. Kolejna sprawa dotyczy pozyskiwania kwiatów lipy. W tej chwili ludzie nagminnie zrywają kwiat lipy i robią to obcinając całe gałęzie drzew przy drogach powiatowych . Później po oberwaniu kwiatów część tych gałęzi pozostawiają w rowach . Ktoś powinien tym tematem się zająć , bo w ten sposób zanieczyszczane są rowy. Jest jeszcze jedna sprawa , a mianowicie tablica z nazwą miejscowości Karsibór znalazła się na płocie we wsi Boguszyn . Proszę o interwencję.

 

Radny Krzysztof Wieczorek zapytał o pobocze na odcinku drogi Strączno-stacja PKP . Tam droga do Rutwicy jest zrobiona ładnie , a chodzi głównie o linię brzegową nad jeziorem gdzie pobocze jest ciężkie z wieloma dziurami. Czy są jakieś plany w tym kierunku ? Również za Rutwicą w stronę Zdbowa pozostawiono odcinek nie wiadomo komu, bo tam się już kończy gmina , ale dalej jest to droga powiatowa. W Tucznie rozbudowuje się fabryka czekolady i z tej drogi korzysta wielu pracowników tego zakładu.

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski odpowiedział, że jeżeli chodzi o odcinek na Zdbowo to on nie został zostawiony , bo jest cały czas w planach tylko ze względu na kwotę rzędu 4-5 mln. zł. czekamy na jakieś środki unijne. Z własnych środków Powiat tego nie zrobi. Tak samo jednym z głównych priorytetów do zrobienia jest odcinek Strączno-stacja PKP wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową . To ma być w ramach inwestycji dlatego na razie nic tam nie robimy. Natomiast jeżeli są większe ubytki to na pewno będą zrobione.

 

Radny Adrian Szatkowski powiedział, że na drodze Kłębowiec-Karsibór jest nowy dywanik . Wiadomo, że ten remont podyktowany był tym żeby ta droga dalej nie pękała i się rozwarstwiała, ale czy nie można było wcześniej załatać chociaż tych największych dziur ? Jest nowy dywanik , ale pod nim dalej pozostały dziury i jedzie się jak po wertepach.

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski odpowiedział, że droga Kłębowiec-Karsibór jest dla niego priorytetem , bo choć nie jest ona ujęta w żadnych planach inwestycyjnych, ale jest to jedna z ważniejszych dróg, a jej stan jest jednym z najgorszych w powiecie. To nie była niestety nakładka tylko powierzchniowe utrwalenie , a to powierzchniowe utrwalenie przyjmuje ten kształt drogi jaki jest . Przed powierzchniowym utrwaleniem zadaniem wykonawcy było uzupełnienie wszystkich ubytków i na pewno to zrobił . To tak będzie i to ma tylko utrzymać drogę przez jakiś okres żeby dalej nie pękała, chociaż ta droga generalnie kwalifikuje się w całości na nakładkę . Natomiast kiedy będzie realizowana nie jestem w stanie odpowiedzieć.

 

Wiceprzewodniczący Rady Gminy Florian Guzowski powiedział, że chciałby zwrócić uwagę na mosty , most w Karsiborze i w Wiesiółce . Wjeżdżając na te mosty trzeba zwolnić, bo można urwać zawieszenie w samochodzie. To chyba nie jest taka technologia, że most jest wyżej niż jezdnia , bo przy tych nowo robionych jest już równo. Natomiast trzeba powiedzieć, że te dziury , które były łatane na wysokości Karsiboru, Świętosławia i Golc są łatane natryskowo równo z jezdnią i to jest zrobione bardzo dobrze.

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski odpowiedział, że kwestia wywyższenia nawierzchni mostów była poruszana w Zarządzie Dróg , ale ze względu na kwotę , bo to jest kwestia podwyższenia drogi na przyczółkach masą, temat na razie nie będzie realizowany. Może jak będą większe środki to w przyszłości zostanie to zrealizowane . To nie stwarza zbyt dużego niebezpieczeństwa, bo są znaki , które mówią o zwalnianiu przed mostem i trzeba zachować ostrożność. Na dzisiaj w tym kierunku nie ma żadnych planów.

 

 

Przewodniczący Rady Gminy zgłosił, że na zakręcie z Rudek na Dębołękę na poboczu są niewielkie dziury do załatania. Drugi temat dotyczy odprowadzenia wody przy starej leśniczówce koło sklepu , bo jak tylko popada robi się duże zastoisko i ściany budynków i wszyscy przechodzący są ochlapywani wodą .

 

Radny Robert Gąsiorowski zapytał o zarwany przepust na drodze Strączno-Ługi, czy on jest w zamiarze do zrobienia ? Nie chodzi tylko o drogę, ale także o odprowadzenie wód z okolicznych pól, bo poprzez zarwanie się ten przepust podwyższył dno rowu i tej wody na łąkach pozostaje więcej.

 

Radna Agnieszka Cybulska powiedziała, że Pan Dyrektor od niedawna pełni tą funkcję i na pewno zrobił sobie objazd dróg powiatowych i wie w jakim tragicznym są one stanie . Zapytała , które z tych dróg Pan Dyrektor uważa za priorytetowe i co będzie robione w pierwszej kolejności poza takim łataniem doraźnym ? Jak wyglądają na przyszłość plany remontów i inwestycji drogowych w Powiecie ?

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski odpowiedział, że co do inwestycji , to poza Mirosławcem i Tucznem na razie nic więcej nie jest planowane. Z wszystkim czekamy na nowe rozdania i na pewno nie będzie to rok 2013. Natomiast jeśli chodzi o remonty , to mówiąc o priorytetach można by wymienić przynajmniej 20 dróg i nie ma sensu ich wymieniać, bo na którą nie spojrzeć to każda ma jakieś duże ubytki . Dla mnie takim priorytetem jest na pewno Kłębowiec-Karsibór , ale ze względu na kwotę może być tu problem. Tam gdzie pojawiły się te powierzchniowe utrwalenia to były jedne z priorytetów, bo tam były te największe ubytki . Co do planów i zamierzeń dziś nie jestem w stanie nic Państwu powiedzieć, bo nie wiem jakie będę miał środki w przyszłym roku.

 

Radny powiatowy Jan Kaczanowicz powiedział, że możliwości finansowe Powiatu są takie, że do inwestycji drogowych 30 % dopłaca Państwo , a 70 % mają to być środki własne. Na wczorajszej sesji Starosta mówił, że trwają zabiegi na poziomie centralnym aby te proporcje się zmieniły , bo jeżeli one nadal takie będą to rzeczywiście remontów kapitalnych będzie niedużo. Jeżeli te proporcje się zmienią na korzyść powiatów to jest jakaś nadzieja , że coś się na drogach ruszy.

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski powiedział, że przepust na drodze Strączno-Ługi jest to temat analizowany pod kątem finansowym i tu są różne zadania . Jedni mówią , że jest to temat łatwy finansowo , ale ta osoba , która deklarowała, że można to zrobić tanio już się wycofała . W tej chwili mówi się, że jest to kwota bliska nawet 200 tys. zł. więc temat jest wstrzymany , bo nie jest to droga priorytetowa dla celów publicznych , dlatego póki nie będziemy mieli jakichś większych środków nie zamierzamy tego realizować przynajmniej w tym roku.

 

Radny Jan Uran powiedział, że jeżeli chodzi o ten przepust to jeżeli ma on spełniać tylko parametry przejazdowe, to będzie kosztował w granicach 20 tys. zł. , a nie 200 tys. zł. Wszystko zależy od tego jaką rolę on ma spełniać.

 

Wójt Gminy powiedział, że chce podziękować Panu Dyrektorowi za taką szczerą i otwartą rozmowę, bo po raz pierwszy od wielu lat mogliśmy się dowiedzieć co będzie robione , a co nie. Natomiast jeżeli chodzi o ten przepust to Powiat może tą sprawę załatwić indywidualnie z Panem Maraszkiem , bo jeżeli będzie inicjatywa ze strony Powiatu to Pan Maraszek podejmie się zrobić ten przepust , bo jest tym zainteresowany. Takie symulacje , że koszt wyniesie 200 tys. zł. to jest odrzucanie piłeczki żeby nikt się tego tematu nie podjął. Przy odrobinie porozumienia i dobrym podejściu Pan Maraszek tą sprawę załatwi przy minimalnych kosztach. Natomiast w Dębołęce trzeba w końcu raz wyjaśnić czyja jest ta kanalizacja burzowa i kto za nią odpowiada. Trzeba ten temat wyjaśnić, bo to jest pilna sprawa dlatego, że ta wieś jest ciągle zalewana. Radny Pan Wieczorek słusznie poruszył sprawę pobocza do stacji PKP w Strącznie. Tam po lewej stronie pobocze trzeba uzupełnić większą ilością materiału , bo tam nie wyminie się autobus z samochodem osobowym. Trzeba nawieźć coś na pobocze , albo trochę ściąć brzeg asfaltu , bo jest zbyt duża różnica poziomów i może dojść do kolizji.

 

Dyrektor Tomasz Rzemykowski powiedział, że jego poprzednik odcinał się całkowicie od przepustów, ale jest to temat bardzo ważny i trzeba się wspólnie nad nim pochylić. Obiecał, że zajmie się sprawą Dębołęki i spróbuje coś w tym temacie zadziałać. Natomiast na temat Strączna na razie nic nie odpowie , bo tam nic nie było planowane , ale jeszcze raz pojedzie w teren i zastanowi się jak 5ten problem załatwić. Na koniec powiedział, że jest otwarty na uwagi zgłaszane na temat dróg powiatowych i zadeklarował gotowość do dalszych spotkań z radnymi.

 

Ponieważ nikt więcej nie zabrał głosu Przewodniczący obrad podziękował Dyrektorowi Tomaszowi Rzemykowskiemu za przybycie i wyczerpujące odpowiedzi na pytania i ogłosił 10 minut przerwy w obradach.

Przerwa trwała od godz. 15,30 do 15,40.

 

b) przyjęcie porządku obrad ,

 

Przewodniczący Rady Gminy zapytał czy są jakieś uwagi lub wnioski do porządku obrad, który radni otrzymali wraz z zaproszeniami na sesję ?

 

Uwag ani wniosków nie zgłoszono i wobec powyższego Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad sesji jest następujący:

 

1.Sprawy organizacyjne:

a) otwarcie sesji i stwierdzenie quorum,

b) przyjęcie porządku obrad,

c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

 

2.Wnioski i zapytania radnych.

 

3.Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy i sprawozdania finansowego za

rok 2011 – podjęcie uchwały.

 

4.Głosowanie nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu

wykonania budżetu.

 

5.Informacja Wójta Gminy z pracy w okresie między sesjami.

 

6.Informacja na temat przebiegu inwestycji rozpoczętych w 2012 r.

 

7.Głosowanie nad uchwałami :

1) w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2012,

2) w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Gminy Wałcz na lata

2012-2015.

 

8.Sprawozdanie z działalności komisji stałych za I półrocze 2012r.

 

9. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, komunikaty.

 

10. Zakończenie sesji.

 

 

c) przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji.

 

Przewodniczący obrad stwierdził, że protokół z poprzedniej sesji jest wyłożony na sali i był dostępny do wglądu w biurze Rady Gminy. Zapytał czy są uwagi do treści protokołu. Uwag nie zgłoszono. Protokoły z XIX sesji Rady Gminy w Wałczu odbytej w dniu 30 maja br. został przyjęty jednogłośnie bez odczytywania. Głosowało 15 radnych.

 

Pkt. 2.Wnioski i zapytania radnych.

 

Radni nie zgłosili żadnych pytań ani wniosków.

 

Pkt.3. Przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu gminy i sprawozdania finansowego za rok 2011 – podjęcie uchwały.

 

Przewodniczący Rady Gminy otwierając punkt 3 sesji stwierdził, że sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za rok 2011 przeanalizowały wszystkie komisje stałe Rady Gminy.

Zapytał czy Komisje zgłaszają jakieś uwagi lub zastrzeżenia do przedstawionego sprawozdania ?


 

Przewodniczący komisji nie zgłosili żadnych uwag do sprawozdania .

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę nr XLIX/190/Z/2012 Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie z dnia 26 kwietnia 2012r. , w której sprawozdanie Wójta Gminy Wałcz z wykonania budżetu za 2011 rok, zostało zaopiniowane pozytywnie.

Uchwała Nr XLIX/190/Z/2012 Składu Orzekającego RIO w Szczecinie – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Następnie Przewodniczący obrad odczytał i poddał pod głosowanie projekt uchwały Rady Gminy Wałcz w sprawie zatwierdzenia sprawozdania z wykonania budżetu Gminy Wałcz za 2011 rok oraz sprawozdania finansowego Gminy Wałcz sporządzonego na dzień 31 grudnia 2011 roku :

- obecnych - 15 radnych

- za - 15 głosów

 

Przewodniczący stwierdził, że uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała nr XX/103/2012. Uchwała stanowi załącznik nr 4 do niniejszego protokołu.

 

Pkt. 4 Głosowanie nad uchwałą w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu.

 

Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej Teresa Tunkiewicz poinformowała, że Komisja Rewizyjna zapoznała się ze sprawozdaniem budżetowym na posiedzeniu w dniu 30 maja 2012r. Komisja nie zgłosiła żadnych zastrzeżeń do sprawozdania i wnioskuje o udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy.

W tym miejscu radna odczytała wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy z tytułu wykonania budżetu za rok 2011.

Wniosek Komisji Rewizyjnej stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę Składu Orzekającego Regionalnej Izby Obrachunkowej w Szczecinie nr LXV/240/Z/2012 z dnia 8 czerwca 2012r. w której wniosek Komisji Rewizyjnej Rady Gminy Wałcz w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Wałcz z tytułu wykonania budżetu gminy za rok 2011 został zaopiniowany pozytywnie.

Uchwała Nr LXV/240/Z/2012 Składu Orzekającego RIO w Szczecinie– stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Przewodniczący obrad odczytał i poddał pod głosowanie uchwałę w sprawie absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2011r.

-obecnych 15 radnych

-za 15 głosów

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XX/104/2012

Uchwała stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Wójt Gminy powiedział, że dziękując za udzielenie mu absolutorium musi podkreślić, iż prawidłowe wykonanie budżetu gminy nie byłoby możliwe gdybyśmy wspólnie z radnymi nie czuwali nas stawkami podatkowymi, gdybyśmy prawidłowo nie ustawiali inwestycji, gdybyśmy nie próbowali w porę wiele tematów rozwiązywać. Różnie czasem bywa , ale wspólnie pracujemy nad gospodarką finansową gminy i naszym celem jest to żeby gmina się rozwijała i żeby tej gminy nie zadłużyć. Lata 2011-2013 będą latami następnego etapu rozwoju gminy, a mamy szansę się rozwijać , bo w roku 2012 wychodzimy w finansach na zero. To co osiągnęliśmy to jest nasza wspólna zasługa i za to również Wysokiej Radzie należą się podziękowania. Cieszy to że nasze wspólne cele są realizowane na płaszczyźnie porozumienia i za to Państwu oraz wszystkim pracownikom Urzędu Gminy serdecznie dziękuję. Dzisiaj takich gmin jak nasza , z tak niskim zadłużeniem w województwie zachodniopomorskim można policzyć na palcach jednej ręki. To jest nasz wspólny sukces i musimy dalej iść w te innowacje i inwestycje , które mają naszą gminę unowocześniać. Życzę nam wszystkim aby dalej tak się udawało współpracować i prowadzić gminę do dalszego rozwoju, bo w naszej gminie jest normalnie i życzę sobie i Państwu oby nadal tak było.

 

 

 

Pkt.5. Informacja z pracy w okresie między sesjami.

 

W punkcie 5 sesji Wójt Gminy omówił następujące tematy :

 

  • Miesiąc czerwiec jest wyjątkowym miesiącem jeżeli chodzi o potrzeby mieszkaniowe. Podania

napływające przez ostatnie dwa tygodnie spędzają nam sen z powiek, ponieważ jest ogromne zapotrzebowanie na mieszkania i nie wiemy co z tym zrobić. Część z tych podań bierze się stąd, że ludzie wiedzą o planowanych eksmisjach rodzin , które nie płacą czynszu i liczą na mieszkania , które po tych rodzinach zostaną. Sprawa braku mieszkań jest to coraz większy problem.

  • Pracujemy nad nową ustawą „śmieciową” choć na razie nie mamy odpowiedzi od Marszałka

Województwa czy wyda zgodę na nasze przystąpienie go pilskiego związku gmin, to na 90 % już wiemy, że takiej zgody nie dostaniemy. Natomiast pilski związek gmin nie może już dłużej czekać i na razie z nas zrezygnował. Na dzień 3 lipca br. jest w Starostwie zaplanowane spotkanie wójtów i burmistrzów wszystkich gmin naszego powiatu i może wtedy czegoś więcej się dowiemy. Od lipca musimy już zacząć ciężką pracę w tym zakresie i sami nie damy rady więc będziemy wspólnie z miastem szukać jakiejś firmy , która nam w tym pomoże, bo to są bardzo poważne sprawy.

  • Jest problem w szkołach , wiecie Państwo jakie są wyniki i jak to w szkołach wygląda, choć

trzeba powiedzieć, że Chwiram osiągnął bardzo dobre wyniki nawet na poziomie średniej krajowej . Gorzej jest natomiast w Lubnie i z tym problemem będziemy musieli się zmierzyć. Jesteśmy umówieni z Kuratorem Oświaty i będziemy z nim rozmawiać na temat tworzenia zespołów szkół . Ten rok , który się zbliża będzie rokiem trudnym i będą konieczne jakieś przekształcenia , z tego względu, że koszty jakie na dzień dzisiejszy ponosimy radykalnie rosną , a liczba dzieci spada. Dlatego czeka nas reorganizacja, od której nie odejdziemy. Ustalimy harmonogram i od 1 września 2013 r. wprowadzimy pewne zmiany, bo bez reorganizacji nie jesteśmy już w stanie tym wydatkom podołać.

  • Jednostka budżetowa , która powstaje jest już zorganizowana i od 1 lipca rozpoczyna swoją

działalność . Kandydatów do pracy w tej jednostce było wielu i tu komisja kwalifikacyjna miała trudne zadanie, bo poprzeczka była postawiona bardzo wysoko. Wybrani zostali fachowcy wysokiej klasy i wydaje się, że nie powinno być problemów z funkcjonowaniem tej komórki w nowej strukturze.

  • Sytuacja w rolnictwie trochę się poprawiła, bo przeszły deszcze i widzimy , że nie jest tak źle

jak wcześniej prognozowano. Do tematu pomocy rolnikom , którzy ponieśli straty z powodu wymarznięcia zbóż, powrócimy w II półroczu br. Będziemy indywidualnie rozpatrywać podania rolników i analizować ich sytuację finansową i w miarę możliwości postaramy się jakoś im pomóc. Informacja na ten temat będzie dostępna na stronie BIP, bo informacja o każdej pomocy publicznej udzielonej przez gminę musi być podana do publicznej wiadomości. Pojawił się problem , bo czy rolnik składa wniosek o umorzenie podatku czy tylko o jego odroczenie to w obu przypadkach musi składać takie same dokumenty i wypełniać formularze. Od tego nie ma jednak odwrotu, bo od nas tego wymagają przepisy prawa.

  • Jesteśmy już na etapie przetargów jeżeli chodzi o przewozy zamknięte dzieci do szkół. W tym

roku zrezygnowaliśmy z połowy przewozów zamkniętych na rzecz przewozów otwartych. Chodzi o to aby autobusy odwożące dzieci ze szkół do domów mogły zabierać mieszkańców wsi do miasta, bo w niektórych wsiach nie było po południu żadnego połączenia i ludzie takiej możliwości nie mieli, a autobusy szkolne wracały do Wałcza puste. W tym roku szybciej też będziemy organizować przetarg na dożywianie dzieci w szkołach. Tu chciałbym zwrócić uwagę na taką rzecz , że wydajemy te posiłki , a dzieci nie chcą ich jeść . Około 30 % posiłków wraca nie zjedzonych i to jest przykre, że wydajemy pieniądze na darmo. Jest to niezrozumiałe, bo choć jest wiele rodzin ubogich , to zbyt dużo żywności trafia do kosza. Ten temat musimy z dyrektorami przedyskutować i wypracować jakieś rozwiązanie, żeby tyle jedzenia się nie marnowało.

  • Martwi nas też to, że ludzie nie dbają o to co na wsiach wspólnie budujemy. Niestety są

przypadki , że na placach zabaw i na boiskach wandale niszczą urządzenia i nawierzchnie boisk. Dla przykładu w Dzikowie na boisku zostały postawione nowe kontenery , przyjechali młodzi ludzie na motorach i boksując kołami zniszczyli murawę i obsypali błotem te kontenery. Zamiast cieszyć się, że we wsi jest piękne boisko i uszanować wydane pieniądze młodzież dla kaprysu i dla głupiej fantazji niszczy to co zostało zrobione. My staramy się pozyskać jak najwięcej pieniędzy z Unii Europejskiej , a później okazuje się , że to wszystko poszło na marne. Niektórzy uważają, że za wszystko powinien odpowiadać sołtys , bo on dostaje za to pieniądze, ale przecież ten sołtys wszystkiego nie upilnuje. Dlatego jest prośba żebyśmy razem jakoś tym tematem się zajęli, bo przecież z tych inwestycji zrealizowanych przy udziale dotacji z zewnątrz będziemy kiedyś rozliczani i dotacje mogą nam przypisać do zwrotu. Dlatego apeluję abyście Państwo zwracali w swoich wsiach na ten problem uwagę. Jest wiele miejscowości gdzie widać tego gospodarza , ale jest kilka takich gdzie serce boli , że nasz wysiłek idzie na zmarnowanie.

Radni przyjęli informację Wójta Gminy bez uwag.

 

Pkt.6.Informacja na temat przebiegu inwestycji rozpoczętych w 2012 r.

 

Zastępca Wójta Gminy Janusz Bartczak przedstawił informację na temat przebiegu inwestycji.

Poinformował, że w zakresie gospodarki wodnej na etapie wykonania jest inwestycja w Zdbicach uzbrojenie działek , a odbiór zadania odbędzie w ciągu tygodnia. Fizycznie inwestycja jest już wykonana w tej chwili trwają próby ciśnieniowe i badania SANEPiD-u. Druga inwestycja wodociągowa to hydrofornia w Witankowie. Tutaj czekamy na nabór wniosków , do dnia 11 lipca jest termin składania wniosków o dofinansowanie i musieliśmy poczekać z procedurami na moment ich składania . Nasz wniosek będzie złożony w dniach 8-10 lipca i tak też będzie ogłoszony przetarg po rozstrzygnięciu , którego rozpocznie się budowa. To będzie pierwsza z wielu hydroforni , która zmieni system zaopatrzenia . Do tej pory był system jednostopniowy tutaj będzie dwustopniowy to znaczy najpierw będzie zaopatrywany duży zbiornik , a później specjalnymi energooszczędnymi pompami wyposażonymi w falowniki woda będzie rozprowadzana dalej. W ten sposób przechodzimy już do etapu modernizacji istniejących hydroforni . Inwestycja wodociągowa Czerwona Kolonia-Popowo przeciąga się ze względów środowiskowych, ale już pod koniec sierpnia powinniśmy mieć wymagane pozwolenia. Natomiast sama budowa 2 km odcinka to jest kwestia najwyżej miesiąca czasu. Na podobnym etapie przeciąga nam się procedura kanalizacji Chwiram-Wałcz, a to jest nasza najważniejsza inwestycja. Tutaj są złożone wnioski na pozwolenia na budowę , a muszą być dwa pozwolenia, pierwsze wydaje Starostwo , a drugie Wojewoda - na odcinek , który będzie przechodził przez drogę wojewódzką. Do Wojewody wniosek poszedł 10 czerwca, a ma on 65 dni na wydanie decyzji i na pewno poniżej 60-go dnia tej decyzji nie wyda. Należy się więc spodziewać, że pod koniec sierpnia lub na początku września to pozwolenie będziemy mieli i wówczas ruszymy z procedurami przetargowymi. Jeśli chodzi o drogi to pierwszy przetarg na drogę do Wałcza Drugiego został odwołany, bo w dniu przetargu doszła do nas interpretacja z Urzędu Marszałkowskiego, która zakazuje budowy zjazdów do pól z kostki brukowej, a taka kostka była w naszych planach ponieważ dostaliśmy więcej dofinansowania niż się spodziewaliśmy, chcieliśmy to wykorzystać i spowodować żeby ta wieś nabrała charakteru. Niestety to zostało wyłapane i w związku z tym został unieważniony przetarg i w specyfikacji poprawiono zapisy i te zjazdy będą asfaltowe. Na dzień jutrzejszy jest zaplanowany drugi przetarg na tą drogę. Z pozostałymi drogami czekamy na wyjaśnienie sytuacji w rolnictwie.

Jeśli chodzi o szkoły to jest już rozstrzygnięty przetarg na przedszkole w Gostomi, natomiast 17 lipca będzie rozstrzygnięty przetarg na budowę sali gimnastycznej przy szkole podstawowej w Gostomi.

W zadaniach sportowych - w najbliższy piątek mija termin budowy 8 placów zabaw i 3 boisk sportowych i mamy 14 dni na ich odbiór. Place zabaw powstały we wsiach : Zdbice, Kołatnik, Czechyń, Przybkowo , Wałcz Drugi , Dębołęka , Nakielno, Kolno, a boiska były robione w Wiesiółce, Różewie i Dzikowie. W ramach własnych środków robimy niewielki remont boiska w Rutwicy , jak również składamy wniosek do Lidera na ogrodzenie boisk w trzech wsiach : Rudki, Golce i Nakielno.

W świetlicach wiejskich ruszają procedury przetargowe na zintegrowany projekt , który będzie dofinansowany z funduszu Nadnoteckiej Grupy Rybackiej , czyli modernizacja świetlicy wiejskiej jak również budowa placu za remizą strażacką w Golcach.

Ogólnie to jest wszystko jeśli chodzi o inwestycje. Generalnie wykonanie inwestycji zawsze przekłada się na II półrocze , bo nawet jak zadanie jest wykonane w I półroczu to później pozostają jeszcze kwestie odbiorów, rozliczeń i płatności. Musimy się też liczyć z tym, że kwestie środowiskowe zawsze będą nam wydłużały postępowanie i uzyskanie pozwoleń na budowę.

Jeżeli już jesteśmy przy środowisku, to na poprzedniej sesji mówiłem Państwu, że jest problem na rzece Piławie, ale został on już rozwiązany , czyli wszystkie szlaki turystyczne w obrębie Puszczy nad Gwdą będą funkcjonowały tak jak dotychczas. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska się z tego wszystkiego wycofał i nie będzie już zakazów wstępu do obszarów zamkniętych. Te działania wspólnie podjęte przez środowisko kajakarzy, wędkarzy, myśliwych i samorządów przyniosły rezultaty i ekolodzy trochę odpuścili.

 

Do przedstawionej informacji nie zgłoszono żadnych pytań.

 

Pkt.7. Głosowanie nad uchwałami:

 

1)projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2012.

 

Skarbnik Gminy Sylwia Siemko poinformowała, że w budżecie nowej jednostki Straży Gminnej po stronie dochodów wprowadzane są bardzo bezpiecznie dochody w kwocie 385 tys. zł. do realizacji w drodze mandatów .

Natomiast planowane wydatki dotyczą :

-wynagrodzenia pracowników 210.207 zł.

-sprawy związane z bhp 11.000 zł.

-materiały i wyposażenie 19.500 zł.

-energia elektryczna i woda 4.500 zł.

-konserwacje i naprawy urządzeń 4.500 zł.

-badania lekarskie pracowników 1.000 zł.

-usługi pocztowe, śmieci, monitoring itp. 25.000 zł.

-rozmowy telefoniczne, Internet 8.600 zł.

-szkolenia pracowników 6.400 zł.

-ubezpieczenie sprzętu i pojazdów 2.000 zł.

 

To jest wszystko co dotyczy planowanych wydatków na jednostkę Straży Gminnej. Jak przeniesiemy pewne wydatki z budżetu , który pozostał na II półrocze w Przedzie Gminy jeszcze dotyczące straży gminnej to różnica jest 297 , 420. zł. , a po stronie dochodów wprowadzamy 385 tys. zł. Te środki , które idą z dochodów mandatowych idą na poprawę bezpieczeństwa gminy, natomiast my z samego budżetu zapewniamy już utrzymanie jednostki.

 

Radni nie zgłosili uwag do projektu w/w uchwały.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 15 radnych,

-za - 15 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XX/105 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 8 do protokołu

 

2)projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla Gminy Wałcz na lata 2012-2015.

 

Kierownik GOPS Krystyna Marchwiak poinformowała, że w związku z tym , iż został uchwalony Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego każda gmina ma obowiązek opracować swój program w zależności od występujących problemów i natężenia zjawiska chorób psychicznych . Program w pewnym zarysie określa kto powinien co robić , zadania zostały podzielone pomiędzy osoby czy instytucje , które będą brały udział w realizacji tego programu . My jako ośrodek pomocy społecznej rozpoczęliśmy realizację zadania już w tym roku , nie czekając na podjęcie uchwały, albowiem już w naszych projektach unijnych przyjęliśmy do współpracy trzy rodziny, w których występują zaburzenia psychiczne. Nie zajmujemy się osobami , które są ewidentnie chore i gdzie jest konieczna interwencja lekarza psychiatry. Takimi przypadkami zajmuje się już służba zdrowia bo ani GOPS , ani szkoła nie jest w stanie pomóc człowiekowi , który jest już chory. My zajmujemy się przypadkami gdzie są jakieś zaburzenia czy podejrzenia dewiacji, bo tu profilaktycznie możemy zacząć ingerować w życie tych rodzin. Pewne zapisy tego programu są powielane w naszych wcześniejszych programach jeśli chodzi o przeciwdziałanie przemocy w rodzinie , bo ta przemoc z niczego się nie bierze, również są zapisane w programie pieczy zastępczej i ochronie rodzin najsłabszych. Program jest opracowany dość czytelnie , ale jeżeli coś konkretnego Państwa interesuje to proszę o zgłaszanie pytań.

 

Radni nie zgłosili pytań ani uwag do projektu w/w uchwały.

 

Przewodniczący Rady Gminy odczytał uchwałę i poddał ją pod głosowanie:

-obecnych - 15 radnych,

-za - 15 głosów,

 

Uchwała została podjęta jednogłośnie i otrzymała numer nr XX/ 106 /2012.

Uchwała stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 

 

 

 

 

Pkt.8.Sprawozdanie z działalności komisji stałych za I półrocze 2012r.

 

Radna Aldona Piaskowska poinformowała, że Komisja Budżetu (...) w I półroczu zajmowała się takimi problemami jak:

-w styczniu rozpatrywane były wnioski do budżetu złożone na rok 2012;

-w lutym Komisja przeanalizowała fundusze z ubiegłego roku oraz budżety szkół i przedszkoli ,

zapoznała się też z zaawansowaniem inwestycji realizowanych w szkołach, przeprowadzona została

analiza ekonomiczna referatu ds. gospodarki wodno-ściekowej;

-w miesiącu marcu Komisja zapoznała się ze sprawozdaniem Straży Gminnej dotyczącym cmentarzy

komunalnych , przeanalizowała także realizację wpłat z podatku rolnego oraz inwestycje które były

planowane na terenie gminy ;

-w miesiącu kwietniu głównym tematem posiedzenia była analiza sprawozdania z działalności

organizacji pożytku publicznego dla , których gmina przyznała dotacje w roku 2011;

-w maju przeprowadzona została analiza sytuacji mieszkaniowej na terenie gminy;

-w miesiącu czerwcu Komisja zajęła się sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok ubiegły.

 

Radna Teresa Tunkiewicz odczytała pisemne sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej za I półrocze 2012r. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 10 do niniejszego protokołu.

 

Radna Agnieszka Cybulska poinformowała, że Komisja Oświaty (...) odbyła w I półroczu br.

6 posiedzeń . Na posiedzeniach tych Komisja zajmowała się takimi zagadnieniami jak :

-opracowanie kalendarza imprez sportowo-kulturalnych na rok 2012,

-analiza wniosków zgłoszonych na rok 2012 w sprawie sportu , kultury i turystyki,

-organizacja zimowego wypoczynku dzieci w szkołach,

-opracowanie regulaminu nagrody honorowej „Złote Kłosy”,

-realizacja funduszy sołeckich za rok 2011,

-analiza wydatków budżetowych Gminnej Komisji RPA,

-przyznawanie stypendiów socjalnych i motywacyjnych,

-działalność jednostek OSP na terenie gminy.

Na ostatnim posiedzeniu tak jak wszystkie komisje również Komisja Oświaty dokonała oceny sprawozdania z wykonania budżetu gminy na rok 2011.

Na bieżąco Komisja rozstrzygała wpływającą korespondencję oraz omawiała projekty uchwał przygotowanych na kolejne sesje.

Komisja dosyć długo dyskutowała nad ustaleniem cen na wodę i ścieki, chociaż nie jest to jej zadanie, ale z tej racji , że temat był ważny członkowie Komisji poświęcili mu sporo czasu.

Komisja nie zrealizowała jednego zaplanowanego tematu , a mianowicie nie dokonała przeglądu ośrodków wypoczynkowych pod kątem ich przygotowania do sezonu letniego. Zostało to przełożone na 5 lipca br. i w tym dniu Komisja pojedzie w teren i zajmie się tym tematem.

To jest ogólna informacja za I półrocze natomiast ze szczegółami radni mogą zapoznać się z protokołów znajdujących się w biurze Rady Gminy.

 

Radny Jan Kurowski w sprawozdaniu z działalności Komisji Ochrony Środowiska (...) podał, że w

I półroczu 2012r. Komisja obradowała na posiedzeniach stałych 5 razy i były zorganizowane 4 wyjazdy w teren. W tematyce posiedzeń stałych znalazły się takie zagadnienia jak:

-przygotowanie do nowej ustawy „śmieciowej”,

-stan dróg gminnych i dróg powiatowych przebiegających przez gminę,

-analiza wniosków zgłoszonych do realizacji na rok 2012,

-rozliczenie sprzedaży wody za rok 2011,

-ogólne sprawy związane z rolnictwem, w tym również straty w uprawach spowodowane mrozami.

Na ostatniej komisji byli obecni przedstawiciele rolników , z którymi analizowano temat pomocy rolnikom pokrzywdzonym w postaci umorzena jednej raty podatku rolnego.

Jeżeli chodzi o wyjazdy w teren to: pierwszy z nich był do firmy Eko-Fiuk w Mirosławcu zajmującej się zagospodarowaniem śmieci, drugi wyjazd też był związany ze śmieciami , bo radni odwiedzili firmę „Altvater” z Piły i obejrzeli wysypisko śmieci w Kłodzie. Kolejne dwa wyjazdy odbyły się na terenie gminy i poświęcone były ocenie zasadności wniosków zgłoszonych do realizacji na rok 2012. Komisja objechała wszystkie miejscowości na terenie gminy i wszystkie wnioski zostały skrupulatnie rozpatrzone.

 

Na tym punkt 8 sesji został zakończony.

 

 

Pkt.9. Odpowiedzi na wnioski i zapytania radnych, komunikaty.

 

Sekretarz Gminy Krystyna Światowa poinformowała, że w najbliższy piątek przy okazji zakończenia roku szkolnego 31 uczniów otrzyma nagrody za dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe. Jest to stypendium motywacyjne jednorazowe, które jest wręczane na koniec roku szkolnego. Wśród nagrodzonych uczniów jest : 17 dzieci z Gimnazjum w Chwiramie, 4 dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szwecji, ze Strączna 2 dzieci, z Gostomi 3 dzieci , z Różewa 1 dziecko, z Karsiboru 1 dziecko i 3 dzieci z Gimnazjum w Lubnie. Wysokość stypendiów wynosi od 260 zł do 600 zł.

 

Przewodniczący Rady Gminy poprosił radnych aby do poniedziałku w biurze Rady Gminy złożyli na piśmie wszystkie wnioski co jest do zrobienia na drogach powiatowych. Później zbierzemy te wnioski w jedno pismo i przekażemy dla Dyrektora Tomasza Rzemykowskiego.

 

Kierownik GOPS Krystyna Marchwiak poinformowała, że do gminy wpłynął wniosek o przyznanie dotacji celowej dla Gminnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Niemieńsku . W tym Ośrodku przebywa z gminy jedno dziecko z miejscowości Dzikowo. Jest to niepełnosprawny intelektualnie chłopiec, który ma już 18 lat i prawdopodobnie w tym roku skończy edukację w tym Ośrodku. Jeżeli Rada Gminy chce podjąć decyzję o podpisaniu porozumienia na przekazanie dotacji to oczywiście ma takie prawo, ale to nie jest nasz obowiązek. Wydaje się, że jeżeli GOPS opłaci temu chłopcu wyżywienie w Ośrodku za całe I półrocze , a kosztuje to około 190 zł. miesięcznie, to będzie to już duża pomoc dla tej rodziny. Generalnie ta rodzina nie korzysta z pomocy GOPS-u , bo ma swoje dochody, ale korzysta z tych świadczeń , które jej się obligatoryjnie należą bo pobiera dodatki rodzinny i pielęgnacyjny. Ponadto jedno dziecko z tej rodziny jest objęte dożywianiem w szkole. Ośrodek w Niemieńsku jest oczywiście finansowany z budżetu Państwa , co nie przeszkadza mu szukać dodatkowych środków właśnie wśród samorządów , z których pochodzą podopieczni. Jednak decyzja należy tutaj do Państwa radnych.

 

Wójt Gminy dodał, że wspieranie takich ośrodków to nie jest zadanie gmin lecz zadanie powiatów .

Dlatego uważa, że jeżeli ta rodzina otrzymuje jakąś pomoc za pośrednictwem GOPS-u to taka pomoc jest wystarczająca. Państwo scedowało to zadanie na powiaty , powiaty dostały na to pieniądze więc niech teraz nie szukają dodatkowych złotówek w gminach, bo każdy musi dbać o swoje własne interesy. Ile będziemy mogli to tej rodzinie pomożemy , ale nie jestem zwolennikiem abyśmy przekazywali jeszcze jakąś dotację dla samego Ośrodka.

 

Radna Agnieszka Cybulska powiedziała, że z budżetu gminy wydawane są pieniądze na różne cele , a tu dziecko jest niepełnosprawne , chore i wymaga pomocy. Dlatego propozycja Pani Kierownik GOPS aby dofinansować dożywianie tego chłopca wydaje się propozycją jak najbardziej rozsądną. Nie musimy podpisywać umowy o dotację tego Ośrodka , ale można pomóc samemu wychowankowi w innej formie.

 

Przewodniczący Rady Gminy stwierdził, że nikt z radnych nie zgłosił sprzeciwu kiedy Pani Kierownik GOPS mówiła o pokryciu kosztów wyżywienia więc uważa, że jest to jednoznaczne z akceptacją tej propozycji.

 

Wójt Gminy powiedział, że od jakiegoś czasu mocno rozwinęły swoją działalność koła gospodyń wiejskich i jest to inicjatywa godna wsparcia i pomocy. Dlatego gdyby w jakiejś wsi pojawiły się problemy w tym temacie prosimy o ich zgłaszanie , bo te nasze aktywne gospodynie muszą czuć , że są potrzebne , że gmina ich wspiera i że mogą liczyć na naszą pomoc. Na przyszły rok chcemy też zmienić nieco formę wykaszania skwerów i placów zieleni na terenie gminy. Te większe wsie mają swoje kosiarki więc myślimy o tym aby zatrudnić na zlecenie miejscowych operatorów dla tego sprzętu i w ten sposób wsie będą we własnym zakresie dbały o te sprawy. Na razie jest taki pomysł ale musimy go jeszcze organizacyjnie dopracować, bo trzeba znaleźć odpowiednie osoby do obsługi tych kosiarek. Wieś z pieniędzy sołeckich da na paliwo , a my damy na kosiarza i w ten sposób wspólnymi siłami rozwiążemy problem. Zastanówcie się nad tym do 15 lipca i jeżeli ktoś z Was ma dobrego kandydata to zgłoście tą osobę w gminie. My jesteśmy na to otwarci, bo to nie będą wielkie pieniądze i zobaczymy jaki będzie efekt.

Skarbnik Gminy Sylwia Siemko zwróciła uwagę, że tu się mówi o pieniądzach sołectwa , które mają pójść na paliwo , ale to są również pieniądze gminy tylko przekazane w zarząd radom sołeckim. Druga sprawa , o której trzeba pamiętać to fakt, że cały sprzęt kosiarkowy jest powierzony sołtysom w użytkowanie i sołtysi za ten sprzęt odpowiadają. Jeżeli teraz ktoś inny weźmie go do użytkowania to bierze na siebie odpowiedzialność . Taka osoba powinna być ubezpieczona i musi mieć jakąś umowę więc to nie jest tak prosto , że nalejemy paliwa do kosiarki i robota idzie, bo to musi być dopracowane pod względem formalno-prawnym.

 

Wójt Gminy powiedział, że na spokojnie te wszystkie kwestie można ustalić , ale każdy z radnych musi się zastanowić co ma do koszenia oprócz cmentarzy , czy jest potrzeba zatrudniania kosiarza i czy ma jakiegoś dobrego kandydata. Trzeba też choćby w przybliżeniu określić ile byłoby tego koszenia , jaki czas na to trzeba poświęcić oraz ile to będzie kosztowało. To pozwoli nam się zorientować i dla porównania przeanalizować jakie koszty na wykonywanie tych prac ponosimy teraz w Kołatniku.

 

Kierownik referatu ds. gospodarki wodno-ściekowej Tadeusz Wenio powiedział , że ta akcja koszenia stopniowo narasta. Kiedyś mieliśmy sprzęt do koszenia dróg, cmentarzy i stref przy hydroforniach. Teraz to się poszerza , bo dochodzą skwery, boiska i jeszcze jakieś inne miejsca , a w ślad za tym idą koszty. Skoro wsie mają swój sprzęt to należałoby go maksymalnie wykorzystać, bo po to przecież był kupiony. Do tego celu można przecież wykorzystać osoby, które mają przez sąd zasądzone nieodpłatne prace na rzecz gminy.

 

Wójt Gminy powiedział, że lepiej byłoby gdyby radni znaleźli jakieś osoby bardziej odpowiedzialne, które będą gwarantowały nie tylko dobre wykonanie pracy , ale i dbałość o powierzone maszyny. Taki sprzęt , który kosztował ponad 5 tys. zł. nie może przechodzić z rąk do rąk przypadkowych osób, bo bardzo szybko zostanie zniszczony. To nie tędy droga, dlatego liczymy na Was , że znajdziecie kogoś odpowiedniego, bo ludzie , którzy mają godziny do odpracowania, nie zawsze są godni zaufania i tu trzeba być ostrożnym.

 

Ponieważ nikt więcej nie zabrał głosu punkt 9 sesji został zamknięty.

 

Pkt.10. Zakończenie obrad sesji.

 

Przewodniczący stwierdził, że porządek obrad został wyczerpany. Podziękował wszystkim za przybycie i zamknął XX sesję Rady Gminy w Wałczu.

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Rafał Falkowski 28-09-2012 13:09:43
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Lucyna Brożek 27-06-2012
Ostatnia aktualizacja: Rafał Falkowski 22-01-2013 10:21:17