Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Gminy Wałcz
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Informacja dotycząca składania wniosków o szacowanie szkód w uprawach spowodowanych wystąpieniem suszy

 

Informacja dotycząca składania wniosków o szacowanie szkód w uprawach spowodowanych wystąpieniem suszy.

 

W związku z pismem Wojewody Zachodniopomorskiego znak: IR-2.7160.48.2023.UG z dnia 03 lipca 2023 r. Wójt Gminy Wałcz informuje, że od 2020 roku zgłaszanie przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę i sporządzanie protokołu dokonuje się poprzez aplikacje publiczną, bez udziału Gminnej Komisji (aplikacja oraz wszelkie materiały w tym zakresie, w tym instrukcja wypełniania wniosku, dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/niekorzystne-zjawiska-atmosferyczne2 - zakładka „zgłoś szkodę rolniczą 2023r.” na dniach będzie dostępna). Jedynie w przypadku szacowania szkód powstałych w wyniku suszy w środkach trwałych, tj. przede wszystkim drzewach i krzewach owocowych, lustracji dokonywać będzie Komisja powołana przez Wojewodę.
Powyższą regulację w dniu 9 czerwca 2020 roku wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 czerwca 2020 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (Dz. U. 2020 poz. 1009). Przepis nie został zmieniony.
Zatem producent rolny winien dokonać zgłoszenia wniosków o szacowanie strat
w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę poprzez aplikację publiczną „zgłoś szkodę rolniczą 2023r.” , a nie za pośrednictwem Wójta Gminy Wałcz.
Ponadto na stronach SMSR – Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej (https://susza.iung.pulawy.pl/straty-ankieta/) istnieje możliwość zgłaszania, poprzez Platformę dialogu z Rolnikiem, rozbieżności między wynikami SMSR, a obserwacją strat w polu, w formie wypełnionej ankiety.

 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Rafał Falkowski 11-07-2023 09:40:04
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Anna Siwiec 10-07-2023
Ostatnia aktualizacja: Rafał Falkowski 11-07-2023 09:41:57